“Не маємо великих підприємств”: досвід неспроможної громади на Буковині

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Джерело: facebook/Сучевенська сільська рада

У Сучевенській сільській громаді Чернівецької області немає великих заводів, а податки платять підприємці та офіційно працевлаштовані жителі. Оскільки власні доходи громади становлять менш ніж 25%, її вважають неспроможною – тобто такою, яка не має грошей на розвиток. У межах матеріалів про спроможність громад Суспільне Чернівці розповідає про досвід Сучевенської громади.

Сучевенську громаду утворили чотири роки тому. Вона розташована неподалік кордону з Румунією й складається із шести сіл. З понад восьми тисяч місцевих жителів, 80% – румуномовні.

"Тут добре жити. У всьому селі облаштували освітлення. Дорога не дуже добра. Коли потрібно була зробити дитині документи, то дуже швидко зробили в сільській раді. Без проблем", – каже місцева жителька Діана.

Сучевенська сільська громада займає одну з останніх позицій у рейтингу спроможних громад Буковини. Торік понад 90% бюджету спрямували на захищені статті, зокрема, на зарплати, а 8% – на розвиток громади. Про це Суспільному розповіла начальниця фінансового управління Мар'яна Гришко.

Найбільша проблема – дороги

Найбільшою проблемою у громаді є дороги, бо у громаді 130 кілометрів автошляхів з гравійним покриттям, розповів Суспільному Сучевенський сільський голова Юліан Михайлович. Самостійно відремонтувати шляхи наразі не можуть через брак фінансування.

Щоб збільшити доходи до бюджету, планують перевести котельні у Корчівецькому ліцеї та дошкільному підрозділі при Купському ліцеї на тверде паливо – так зможуть економити півтора мільйона гривень щороку й вкладати ці гроші у розвиток. Також уклали договори про співпрацю з сусідніми румунськими селами, зокрема, договір про співпрацю майже у всіх сферах з комуною Ботошанського повіту.

"Плануємо подаватися на спільні проєкти. На цьому не зупиняємося, бо нам з ними легко працювати. Не маємо бар'єрів у спілкуванні. Найбільше надіємося, що зможемо залучати інвестиції та підприємства, які могли б тут розвиватися", – каже Михайлович.

Новини України