Підробка чи оригінал: як черкащанам відрізнити якість речей

Різниця між справжнім виробом відомого бренду й підробкою (копією чи реплікою) зараз настільки малопомітна, що лише професіонали можуть відрізнити саме оригінал. Одяг, ґаджети, предмети повсякденного вжитку, інструменти, парфуми й навіть ліки… Ряд, у якому поряд зі справжніми речами чимало менш якісних, але з такою ж (чи дуже схожою) етикеткою, формою та зовнішнім виглядом, можна продовжувати нескінченно. Звісно, якість таких речей викликає чимало запитань. Можливо, ними користуєтеся й ви, навіть не здогадуючись?

Справа — в деталях

Павло — продавець магазину. Разом з тим, він сам замовляє товари на онлайн-майданчиках інших країн, доставляє їх в Україну та продає. В його асортименті є одяг, популярні аксесуари й електронні пристрої. Переважно торгує репліками (репліка — точна копія виробу) відомих брендів. 

— Відрізнити такий товар від справжнього буває досить непросто, — розповів він. — Виробники намагаються постійно вдосконалювати системи захисту бренду, разом з тим репліки на популярні речі — ходовий товар на китайських торговельних онлайн-майданчиках. І копії — не менш популярні за розрекламовані світові бестселери.

Іноді, щоб побачити різницю, треба дуже постаратися, розповів Павло.

Виробники таких товарів намагаються майстерно скопіювати оригінал, а побачити це можуть лише  досвідчені продавці, працівники ломбардів. Зокрема ці навушники на кілька грамів легші за оригінал.

Схожа ситуація і з одягом — модні етикетки та написи, за якими так полює сучасна молодь — не гарантія оригінальності речі. А побачити спеціальні захисні елементи на ярликах чи, скажімо, під яким кутом прошиті смужки на взутті — можуть лише фахівці.

Банкноти й не тільки

Під прицілом підробників не лише товари повсякденного вжитку, а й гроші та дорогоцінності. У цих сферах держава намагається контролювати ситуацію більш ретельно. 

Як розповів завідувач відділу криміналістичних видів досліджень Черкаського НДЕКЦ Валерій Кожевніков, останнім часом, згідно з даними НБУ, рівень підроблення банкнот національної валюти значно знизився. Це пов’язано з уведенням в обіг купюр нового покоління, які мають посилену систему захисту. Громадяни можуть легко їх перевірити, а зловмисникам — надзвичайно складно відтворити. Те ж саме стосується й іноземної валюти. Тому зловмисники найчастіше підробляють банкноти старого зразка, де менше елементів захисту. 

Підроблені ж банкноти, які надходять на дослідження експертам, зазвичай мають низьку якість й розраховані більше на неуважність громадян та працівників закладів торгівлі. Знання елементів захисту банкнот гривні та уважна їх перевірка під час розрахунків гарантують мінімізацію ризиків з отримання підробок.

Всього в Україні в поточному році підрозділи експертної служби МВС провели більше 10 тисяч технічних експертиз документів, досліджено понад 700 тисяч об’єктів. Половина з цих експертиз становлять документи, що засвідчують особу (паспорти, різні посвідчення тощо) та документи, що супроводжують транспортні засоби. Іншу частину становлять дослідження грошових знаків, марок акцизного збору на тютюнові та алкогольні вироби та дослідження відбитків печаток на різних документах.   

Для обліку фальшивих документів та грошових знаків в експертній службі МВС існує оперативно-пошукова база «Підробка». Вона допомагає встановлювати подібні підробки, які виявляються в різних регіонах нашої держави. Працівники Черкаського НДЕКЦ МВС провели в поточному році більш як 300 почеркознавчих та технічних експертиз документів, дослідили близько двох тисяч об’єктів. До бази «Підробка» внесено інформацію щодо 85 підробних документів. Разом з цим встановлено більше 30 збігів підробних документів, які раніше досліджувались експертами інших областей.

"Я цього не підписував…"

Дослідження почерку та підписів на різних документах є одним із найскладніших видів досліджень. Історія таких досліджень взагалі сягає сивої давнини. Інакше кажучи, як тільки людина навчилася засвідчувати документи підписами, одразу з’явилися зловмисники, які стали їх підробляти. Як наслідок — і фахівці, які ці підробки виявляли.

Серед завдань експертів — і встановити ознаки, що свідчать про факти навмисного спотворення власного підпису. Це стається у випадках, коли посадова особа створює завідомо злочинний документ і спотворює свій підпис, щоб у випадку її викриття відмовитися від нього.

Всього в Україні в поточному році підрозділи експертної служби МВС провели понад 6 тисяч почеркознавчих експертиз, дослідивши більш як 100 тисяч об’єктів.

Фальшивий орден? Будь ласка!

Як свідчить практика, увагу фальсифікаторів привертають і твори мистецтва, предмети антикваріату та колекціонування, кіно- та відеопродукція, фотоматеріали, які мають чи можуть мати культурну, історичну, наукову, художню цінність та підлягають збереженню. Найчастіше ж, як розповів завідувач відділу досліджень у сфері інформаційних технологій Ігор Солодовніков, підробляють монети, ордени, медалі, предмети дрібної металопластики (фібули, накладки, декоративні предмети оздоблення, ювелірні прикраси та інше). Наприклад, нещодавно на дослідження експертів надійшов орден Вітчизняної війни ІІ ступеня, який має вигляд ордена, що є рідкісним (серійний номер чотиризначний, відповідає першим нагородженням, має колодку та конструктивні елементи, які зовнішньо відповідають серійному виготовленню). Але при дослідженні встановлено, що цей знак перероблений з гвинтового ордена більш пізніх нагороджень. Його конструкцію змінено шляхом нарізання раннього номера та додавання колодки. Зроблено це з метою підняття вартості нагороди, приблизно з 10 000 грн до 400 000 грн. Ось так, шляхом з’ясування дрібних деталей, і встановлюють автентичність досліджуваних предметів. 

До речі, шахраї нині підробляють не тільки найкоштовніші речі, а й ті, які мають не дуже високу вартість. На дослідження черкаським фахівцям надходили старовинні монети Франції, які мали ознаки підробки, тобто виготовлені за допомогою литва. Ці монети громадянин хотів продати за кордон. На деяких монетах, для того, щоб підвищити їхню вартість, перебивають одну чи дві цифри, змінюючи їх з тиражованих на рідкісні. Доводиться досліджувати й багато підробних монет російської імперії. 

Експертам доводиться вивчати й підробніпредмети фалеристики. Зокрема й військові нагороди СРСР, які виготовлялися з дорогоцінних металів. Так, на дослідження недавно потрапив орден Бойового Червоного прапора, який повністю виготовлений методом литва. Це висока й коштовна військова нагорода, що виготовлялася зі срібла високої проби. За допомогою рентгенофлуоресцентного спектрометра встановлено невідповідність використаного металу при виготовленні ордена. До речі, такий метод аналізу є одним із найбільш універсальних, зручних і передових у сучасній практиці аналітичних лабораторій. 

Щоб не стати жертвою

У Черкаському НДЕКЦ проводять дослідження за заявами громадян, які звертаються для встановлення оригінальності предметів. Тут можуть аргументовано пояснити, чи становить річ культурну цінність, наприклад, з метою перевезення її через кордон. Також можливе дослідження з метою встановлення хімічного складу металу. Ціна дослідження залежить від  кількості витрачених на дослідження годин, вартість однієї експертогодини— 378,64 грн. 

Аби уникнути можливого шахрайства, пов’язаного з підробками, експерти радять не купувати предмети колекціонування в невідомих громадян та на аукціонах. Відрізнити оригінальну річ від підробки в наш час — дуже складно, адже сучасні технології дають можливість скопіювати автентичні речі, які зовні майже нічим не відрізняються від оригіналів. Фахівців, які б могли це зробити, на жаль, дуже мало, тому шахраї, користуючись цим, уміло підробляють та пропонують придбати «цінні» речі. Тому за будь-яких сумнівів варто звертатися до фахівців.

Роман Назаренко

Джерело

Новини України