Генрі Кіссінджер на церемонії вручення премії Генрі А. Кіссінджера, Берлін, Німеччина, 21 січня 2020 року. Фото: Adam Berry/Getty Images.
У США у віці 100 років у середу, 29 листопада, помер колишній державний секретар Сполучених Штатів, лауреат Нобелівської премії миру Генрі Кіссінджер.
Про це повідомляє його геополітична консалтингова фірма Kissinger Associates Inc.
“Генрі А. Кіссінджер був 56-м Державним секретарем, шанованим американським вченим і лауреатом Нобелівської премії миру, який допоміг створити світовий порядок після Другої світової війни і провів США через деякі з найскладніших зовнішньополітичних викликів”, — зазначається на сайті Kissinger Associates Inc.
Кіссінджер помер у своєму будинку в штаті Коннектикут. Про обставини смерті не повідомляється.
Зазначається, що Кіссінджер буде похований на приватній сімейній службі. Пізніше відбудеться публічна панахида в Нью-Йорку.
Кіссінджер був активним і після свого сторіччя, пише Reuters. Він відвідував зустрічі в Білому домі, опублікував книгу про стилі лідерства та давав свідчення перед комітетом Сенату про ядерну загрозу з боку Північної Кореї. У липні 2023 року він здійснив несподіваний візит до Пекіна, щоб зустрітися з президентом Китаю Сі Цзіньпіном.
У 1970-х роках у розпал холодної війни він працював радником з національної безпеки та державним секретарем при президенті-республіканці Річарді Ніксоні. Завдяки зусиллям єврейського біженця з Німеччини було відкрито дипломатичні відносини США з Китаєм, відбулися знакові американо-радянські переговори про контроль над озброєннями, розширилися зв'язки між Ізраїлем та його арабськими сусідами, а також були укладені Паризькі мирні угоди з Північним В'єтнамом.
Після відставки Ніксона в 1974 році на тлі Вотергейтського скандалу Кіссінджер залишився на посаді держсекретаря за наступника Ніксона, президента Джеральда Форда.
Як відзначає Reuters, у той час як багато хто шанував Кіссінджера за його блискучий розум і багатий досвід, інші таврували його як військового злочинця за підтримку антикомуністичних диктатур, особливо в Латинській Америці. В останні роки його життя подорожі Кіссінджера були обмежені спробами інших країн заарештувати його або допитати про минулу зовнішню політику США.
У 1973 року дипломат отримав спільно з президентом Північного В'єтнаму Ле Диком Тхо одну з найсуперечливіших в історії Нобелівську премію миру — за спільні переговори про припинення вогню у В'єтнамі 1973 року. Тхо відмовився від премії, зазначивши, що перемовини ще не принесла миру. Двоє членів Нобелівського комітету подали у відставку через те, що виникли питання щодо таємного бомбардування Камбоджі з боку США.
Що відомо про життєвий шлях Кіссінджера
Гайнц Альфред Кіссінджер народився в місті Фурт у Німеччині 27 травня 1923 року. Його родина переїхала до Сполучених Штатів у 1938 році перед початком нацистської кампанії зі знищення євреїв у Європі.
Змінивши своє ім'я на Генрі, Кіссінджер став натуралізованим громадянином США в 1943 році, служив в армії в Європі під час Другої світової війни і навчався в Гарвардському університеті на стипендії, отримавши ступінь магістра в 1952 році і доктора в 1954 році. Він викладав у Гарварді протягом наступних 17 років.
Більшу частину цього часу Кіссінджер працював консультантом в урядових установах, в тому числі в 1967 році, коли він виступав посередником Державного департаменту у В'єтнамі. Він використовував свої зв'язки з адміністрацією президента Ліндона Джонсона, щоб передавати інформацію про мирні переговори табору Ніксона.
Коли обіцянка Ніксона закінчити війну у В'єтнамі допомогла йому перемогти на президентських виборах 1968 року, він запросив Кіссінджера до Білого дому на посаду радника з національної безпеки.
У 1973 році, на додаток до своєї ролі радника з національної безпеки, Кіссінджер був призначений державним секретарем.
Загострення арабо-ізраїльського конфлікту змусило Кіссінджера відправитися у свою першу так звану дипломатичну "човникову" місію. Тридцять два дні, проведені між Єрусалимом і Дамаском, допомогли Кіссінджеру укласти довгострокову угоду про розведення сил між Ізраїлем і Сирією на окупованих Ізраїлем Голанських висотах.
Намагаючись зменшити вплив Радянського Союзу, Кіссінджер звернувся до його головного комуністичного суперника, Китаю, і здійснив дві поїздки в КНР, в тому числі таємну, щоб зустрітися з прем'єр-міністром Чжоу Еньлаєм. Результатом став історичний саміт Ніксона в Пекіні з головою Мао Цзедуном і остаточна формалізація відносин між двома країнами.
Вотергейтський скандал, який змусив Ніксона піти у відставку, ледь зачепив Кіссінджера, який не був пов'язаний з приховуванням інформації і продовжував виконувати обов'язки держсекретаря, коли Форд вступив на посаду влітку 1974 року. Але Форд замінив його на посаді радника з національної безпеки.
Коли Форд програв демократу Джиммі Картеру в 1976 році, дні Кіссінджера у вищих ешелонах влади практично закінчилися. Наступний республіканець у Білому домі, Рональд Рейган, дистанціювався від Кіссінджера, якого він вважав таким, що не відповідає його консервативному електорату.
Після відходу з уряду Кіссінджер заснував у Нью-Йорку потужну консалтингову фірму, яка надавала консультації світовій корпоративній еліті. Він входив до складу рад директорів компаній, брав участь у різних форумах з питань зовнішньої політики та безпеки, писав книги і став постійним коментатором ЗМІ з питань міжнародних відносин.
Після терактів 11 вересня 2001 року президент Джордж Буш призначив Кіссінджера головою слідчої комісії. Але обурення демократів, які побачили конфлікт інтересів з багатьма клієнтами його консалтингової фірми, змусило Кіссінджера піти з посади.
Розлучившись зі своєю першою дружиною, Енн Флейшер, у 1964 році, у 1974 році він одружився з Ненсі Маґіннес, помічницею губернатора Нью-Йорка Нельсона Рокфеллера. Від першої дружини у нього двоє дітей.
Що відомо про позицію Кіссінджера щодо війни РФ в Україні
23 травня 2022 року під час конференції на Всесвітньому економічному форумі в Давосі Генрі Кіссінджер заявив, що Україна має поступитися Росії частиною території, а США і Захід — не розраховувати на російську поразку у війні. Кіссінджер сказав, що Захід повинен змусити Україну прийняти ситуацію, яка склалася до початку повномасштабного вторгнення (тобто до 24 лютого), а також не "піддатися настрою на цей момент".
Президент Володимир Зеленський розкритикував позицію колишнього державного секретаря США, історика і фахівця із міжнародних відносин Генрі Кіссінджера за заяви, що Україна повинна поступитися Росії частиною своєї території.
Згодом у інтерв'ю телеканалу ZDF 24 липня 2022 року Кіссінджер заявив, що під час можливих майбутніх переговорів із Росією Захід та Україна повинні вимагати повернення всіх українських територій, захоплених після 24 лютого.
У 2014 році під час окупації Криму Росією Кіссінджер пропонував Україні відмовитися від вступу до Північноатлантичного Альянсу, інтегрувати Крим в Україну мирним шляхом, а також шукати порозуміння між РФ і Заходом.