Робітник “Газпрому” на газовимірювальній станції на російсько-українському кордоні в місті Суджа на Курщині, 5 грудня 2008 року. REUTERS/Denis Sinyakov
Росія знову є другим за величиною постачальником газу до Європейського Союзу. Згідно з даними брюссельської консалтингової компанії Bruegel, обсяги поставок з РФ у другому кварталі 2024 року перевищили обсяги з США.
Про це повідомляє німецька газета повідомляє WELT.
Згідно з даними Bruegel, за квартал з квітня по червень 2024 року ЄС закупив у Росії 12,7 мільярда кубометрів газу, а США — 12,3 мільярда. Порівняно з першим кварталом 2024 року постачання з Росії знизилися незначно, а зі США — різкіше.
Москва використовувала три маршрути доставки: на додаток до танкерних вантажів зі зрідженим природним газом (СПГ), 4,1 мільярда кубометрів надійшли до ЄС через все ще функціонуючий український транзит.
Також зросли поставки через Чорноморський трубопровід "Туркстрім", що фінансується Газпромом.
Через велику залежність деяких держав-членів блоку "ЄС досі навряд чи санкціонував імпорт природного газу з Росії", пише WELT. В Австрії російський природний газ нещодавно покрив до 90% попиту. Однак окремі держави, включаючи Німеччину, самі припинили постачання російського газу. Норвегія залишалася найбільшим постачальником газу в Європейському Союзі.
Менші поставки газу до ЄС надходять з Алжиру, Великої Британії та Азербайджану. Україна оголосила, що припинить транзит російського газу з закінченням терміну дії контрактів наприкінці 2024 року.
Що відомо про обмеження щодо російського газу
22 грудня 2022 року Євросоюз офіційно встановив граничну ціну на газ на рівні 180 євро за мегават-годину.
У жовтні 2023 року стало відомо, що Литва з листопада введе заборону на будь-який імпорт, завантаження та дегазацію російського скрапленого природного газу (СПГ).
У квітні 2023 року повідомлялось, що Нідерланди планують припинити імпорт російського скрапленого газу.
Експерт з енергетичних питань Юрій Корольчук в ефірі Суспільного пояснив, що встановлена Євросоюзом гранична ціна на природний газ націлена на те, аби контролювати ціну скрапленого газу, який буде надходити на європейський ринок через LNG-термінали.
Він також розповів, що ця угода містить ризики. Зокрема, якщо виникне великий дефіцит газу, або компанії-постачальники скрапленого газу займуть жорстку позицію і не будуть постачати паливо, то через цю граничну ціну Європа потрапить в ще більшу пастку дефіциту.
З 1 січня 2023 року Велика Британія повністю припинила імпорт російського скрапленого газу.