“Правопорушень не було”: Міністр Клименко прокоментував протести проти закону щодо НАБУ та САП

Акція протесту проти закону №12414, Київ, Україна 22 липня 2025 року. Суспільне Новини/Іван Антипенко

Протести проти закону №12414, який обмежує повноваження НАБУ та САП, відбулись без правопорушень. Перші з них відбулися у низці міст України 22 липня після ухвалення документа.

Про це на зустрічі із журналістами сказав міністр внутрішніх справ Клименко.

"Чи мали право люди виходити? Так, мали. Правопорушень не було зафіксовано. Все пройшло спокійно та мирно. І ви побачили реакцію нацполіції. Ми навчилися спілкуватися, ми навчилися поважати один одного і відчувати, що відбувається в країні", — говорить Клименко.

22 липня в Києві та низці українських міст тисячі людей вийшли проти законопроєкту, який підриває незалежність НАБУ та САП. 23 липня акції анонсували щонайменше у 17 містах України.

Протести спалахнули після того, як Верховна рада 263 голосами ухвалила законопроєкт, який підпорядковує НАБУ та САП Офісу генпрокурора.

Стурбованість прийняттям цього законопроєкту висловили в ЄС, а громадські та правозахисні організації закликали президента ветувати його. Втім ввечері 22 липня він був підписаний.

На тлі критики президент Зеленський заявив, що внесе до Ради законопроєкт, який "забезпечить силу системі правопорядку", без російського впливу на правоохоронну систему, і в якому будуть "норми для незалежності антикорупційних інституцій".

Що відомо про закон №12414

Днем раніше, 22 липня, Верховна рада проголосувала за законопроєкт, окремі пункти якого позбавляють незалежності антикорупційних органів НАБУ та САП. Це законопроєкт про зміни досудового розслідування кримінальних правопорушень щодо зникнення осіб безвісти. До другого читання до нього внесли правки щодо САП та НАБУ, а саме:

  • генеральний прокурор отримує право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
  • генеральний прокурор може отримати доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
  • генпрокурор може закрити розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність та підписувати підозри топпосадовцям;
  • скасується заборона на передачу справ НАБУ іншим правоохоронним органам.

Голосування за законопроєкт відбулось наступного дня після масштабних обшуків СБУ у детективів НАБУ. 22 липня пізно ввечері президент України Зеленський підписав закон.

Через це ухвалення низкою міст України відбулися протести проти ухвалення закону №12414, зокрема біля театру імені Франка у Києві зібралися близько двох тисяч людей. Також люди вийшли у Львові, Дніпрі, Рівному, Тернополі та Одесі.

Джерело

Новини України