Басейн Піско в Перу є одним з головних палеонтологічних місць у світі.
За словами біолога, пустелі є чудовим сховищем для скам’янілостей морських істот / Колаж УНІАН, фото – Unsplash
Багато людей вважають, що морські скам’янілості знаходять виключно в осадових прибережних або підводних відкладеннях. Проте бувають і випадки, коли їх вдається виявити навіть у посушливих ландшафтах пустель. Це підтверджує і нещодавня знахідка – відмінно збережена скам’янілість 9-мільйонної давності Cosmopolitodus hastalis, предка білої акули, в басейні Піско в Перу.
Про це розповів еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс у своїй колонці для видання Forbes.
Він пояснив, що багато хто з сучасних пустель колись був процвітаючим морським середовищем. Вони зіграли велику роль у зміні розуміння доісторичних екосистем і тектоніки плит.
За словами біолога, басейн Піско в Перу є одним із головних палеонтологічних місць у світі. Осадові шари басейну зберігають незвичайний літопис морського життя, що налічує мільйони років.
Саме в них і було знайдено скам’янілість Cosmopolitodus hastalis. Треверс зазначив, що цей вид мешкав в океанах в епоху від пізнього олігоцену до раннього плейстоцену.
Біолог підкреслив, що це відкриття має величезне значення. Воно дає змогу безпосередньо поглянути на морське біорізноманіття, яке колись процвітало в регіоні.
Треверс наголосив, що за мільйони років тектонічні зрушення сформували басейн Піско, піднявши морське дно й утворивши сушу. Проте скам’янілі відкладення, які раніше відклалися в морському середовищі, залишилися практично недоторканими.
Читайте також:
Щелепа віком 1,4 мільйона років виявилася такою, що належить раніше не баченому родичу людини
Учені наблизилися до відкриття динозаврів віком понад 230 мільйонів років
Незвичайна знахідка показала, чим харчувалися риби 66 мільйонів років тому
Біолог додав, що зараз вчені стали частіше шукати релікти стародавніх морських екосистем у посушливих регіонах. Серед них Сахара, Атакама і пустеля Гобі.
Треверс пояснив, що ці пустелі є прекрасними сховищами морських скам’янілостей завдяки винятковим умовам збереження. У них немає вологи, а низька біологічна активність у цих регіонах зводять до мінімуму деградацію та ерозію викопних осадових шарів.
Інші відкриття вчених
Раніше вчені виявили скам’янілості предка гусака, який жив в Антарктиді 69 мільйонів років тому. Дослідники певний час сумнівалися в тому, що Vegavis є родичем гусей і качок.
Крім того, вчені виявили на дні Тихого океану дивний сигнал 10-мільйонної давності. Завдяки такому відкриттю археологічні знахідки, такі як кістки або залишки дерева, можуть бути досить точно датовані.