Президентка Грузії анонсувала створення ради для підготовки парламентських перевиборів

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі. Julien de Rosa, Pool Photo via AP

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі повідомила про створення спеціальної ради, яка займатиметься організацією нових парламентських виборів в країні.

Про це повідомляє NewsGeorgia.

Саломе зазначила, що документ із мінімальними умовами для проведення виборів буде готовий найближчим часом.

"Вже готується документ, і завтра він, швидше за все, буде готовий — у ньому будуть описані всі мінімальні умови для проведення виборів, які відбудуться дуже скоро. Ці нові вибори будуть дійсно новими, ймовірно, з'являться нові сили. Ми повинні бути готові до всього цього", — зазначила Зурабішвілі.

Напередодні, виступаючи на мітингу, президентка дала правлячій партії "Грузинська мрія" шість днів для оголошення дати нових виборів. У відповідь партія назвала цю вимогу абсурдною і проігнорувала її.

Зурабішвілі підкреслила, що політична криза в країні загострюється, а влада відмовляється це визнавати.

"Правляча партія діє так, ніби все нормально, прикрашаючи місто, влаштовуючи концерти й святкові заходи, тоді як суспільство позбавлене святкового настрою", — наголосила чинна президентка Грузії.

Наразі все ще незрозуміло, як Зурабішвілі збирається діяти 29 грудня, коли має відбутися інавгурація нового президента.

Однак, Зурабішвілі заявила, що якщо до 29 грудня угоди з "Грузинською мрією" про нові парламентські вибори не буде досягнуто, після 29 грудня "ми дійдемо до виборів шляхом падіння режиму". Вона не пояснила, яку саме форму "падіння режиму" має на увазі, але знову заявила, що не має наміру складати свої повноваження як президент.

Ввечері 22 грудня на проспекті Руставелі у Тбілісі тисячі людей зібралися проти правлячої партії "Грузинська мрія" та з вимогою призначити нові парламентські вибори. До присутніх вийшла чинна президентка країни Саломе Зурабішвілі.

Вона відмовилася залишати свою посаду після закінчення терміну повноважень та закликала призначити нову дату виборів, заявляючи, що дата голосування має бути погоджена до 29 грудня – дня, коли спливає термін її повноважень і "Грузинська мрія" планує провести інавгурацію Михайла Кавелашвілі.

Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе пригрозив в'язницею президентці Саломе Зурабішвілі, у разі, якщо вона не покине резиденцію до 29 грудня.

Він наголосив, що жодних нових виборів не буде, оскільки, за його словами, для цього немає підстав. Також Кобахідзе попередив, що якщо Зурабішвілі не звільнить президентську резиденцію до 29 грудня, то це буде вважатися кримінальним злочином.

"Ми не боїмося", — заявила у відповідь Зурабішвілі.

14 грудня виборча колегія Грузії, більшість якої мала "Грузинська мрія", обрала президентом Міхеїла Кавелашвілі.

Він отримав 224 голоси, один бюлетень визнали зіпсованим. Кавелашвілі був єдиним кандидатом. Раніше опозиція заявила, що не визнає легітимність як президентських, так і парламентських виборів, що відбулися у жовтні. Прем'єр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що чинній президентці Грузії Саломе Зурабішвілі все ж таки доведеться "піти на пенсію" після інавгурації Кавелашвілі 29 грудня.

Що відомо про Кавелашвілі

27 листопада "Грузинська мрія" оголосила кандидата на посаду президента Грузії. Ним став ексфутболіст Міхеїл Кавелашвілі. Колишній футболіст тбіліського "Динамо" та "Манчестер Сіті". Після завершення спортивної карʼєри двічі балотувався до грузинського парламенту (у 2016-му та 2020-му). Певний час був депутатом від "Грузинської мрії", у 2022 році з неї вийшов, заснував фракцію в парламенті "Сила народу", яка врешті поділяє позицію "Грузинської мрії" з ключових питань (зокрема, щодо євроінтеграції, релігії тощо).

Вибори у Грузії

Опозиційні партії та коаліції не визнають підсумки парламентських виборів у Грузії. Вони відмовляються входити до парламенту та отримувати мандати. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала це голосування "російським" і "тотально сфальсифікованим".

28 жовтня і 4 листопада перед будівлею грузинського парламенту проходили мітинги прихильників опозиції проти результатів парламентських виборів. Зокрема один із лідерів партії "Єдність — Національний рух" Георгій Вашадзе, виступаючи на мітингу, заявив, що грузинська опозиція вимагає повторних виборів, які проведе міжнародна адміністрація.

Прокуратура Грузії розпочала розслідування фактів можливої фальсифікації парламентських виборів на основі звернення Центральної виборчої комісії від 30 жовтня 2024 року за статтею 164 (3) КК Грузії – "фальсифікація виборів". Відомство викликало президентку Саломе Зурабішвілі на допит, бо вона стверджувала, що має докази фальсифікацій. Зурабішвілі не прийшла в прокуратуру.

Конституційний суд Грузії зареєстрував позов президентки Саломе Зурабішвілі щодо невизнання результатів парламентських виборів.

Джерело

Новини України