Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час саміту лідерів країн G7 в Італії 13 червня 2024 року. AP/Domenico Stinellis
Європа потребує значного посилення обороноздатності і для цього потрібно збільшити оборонні витрати. Нині середній показник серед країн ЄС витрат на оборону становить 1,9% ВВП.
Про це повідомила президентка Європейської комісії (ЄК) Урсула фон дер Ляєн перед початком засідання Ради ЄС.
Свою промову чиновниця почала із США та запровадження податків на товари з Канади та Мексики. Своєю чергою "ЄС готовий до рішучого, але конструктивного діалогу зі США", сказала Урсула фон дер Ляєн. Вона додала, що ЄС "відповідатиме рішуче".
"Це створює непотрібні економічні потрясіння та сприяє інфляції. Ми не бачимо в цьому нічого позитивного, тому віддаємо перевагу продуктивним обговоренням і ранньому залученню до них", — сказала президентка Єврокомісії.
Вона закликала європейців готуватися та "відповідати разом, як європейці". За її словами, Європа потребує значного посилення обороноздатності, і для цього оборонно-промислова база має бути зміцнена.
"Це означає, по-перше, що наші оборонні витрати мають зростати – нинішній середній показник становить 1,9% ВВП. Багато років ми недофінансовували оборону. Тому існує велика нагальна потреба значно збільшити витрати на оборону. І для цього, перш за все, нам потрібно більше державного фінансування", — сказала вона.
Чиновниця заявила, що готова вивчити всі "можливості гнучкості" в рамках нового Пакту стабільності та зростання, щоб дозволити суттєве збільшення оборонних витрат. Вона додала, що ЄС буде співпрацювати з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) для збільшення гнучкості кредитної політики.
Ще один пункт кращої оборони — посилена стимулювання оборонних інновацій, зокрема через посилену співпрацю з українською оборонною промисловістю. Урсула фон дер Ляєн навела у приклад українську оборонну промисловість, яка швидко змогла наростити виробництво дронів – дешевших, швидших, розумніших.
"Тож наша оборонна промисловість може багато чому навчитися в української, яка щодня здобуває унікальний досвід безпосередньо на полі бою", — сказала чиновниця.
Єврокомісія представить Білу книгу про майбутнє європейської оборони до березня. Її використають як основу для ухвалення необхідних рішень державами-членами в червні 2025 року.
На засіданні були присутні генсекретар НАТО Марк Рютте та премʼєр-міністр Великої Британії Кір Стармер. Урсула фон дер Ляєн заявила, що структуру та формат співпраці та інші питання обговорять також під час спільного саміту з оборони у Великій Британії в травні.