За інформацією: Суспільне Чернівці.
Зовнішній туалет у ліцеї. Фото: Суспільне Чернівці
У Верхньопетровецькому ліцеї Чернівецької області бракує вбиралень, а ті, які є, – не відповідають санітарним нормам. Понад пів тисячі учнів користуються туалетом в окремій будівлі на території школи. Раніше у громаді розробили проєкт на добудову, зокрема вбиралень, та провели тендер. Втім через повномасштабну війну будівництво не розпочали.
"Скарг на туалети не чула"
В одному з трьох корпусів ліцею є внутрішня вбиральня, втім там недостатньо унітазів. Попри те, що вбиральня не відповідає санітарним вимогам та нормам інклюзивності, наразі нею користуються тільки учні з особливими освітніми потребами.
Решта дітей ходять до туалету, який облаштували в окремій будівлі. Там є шість кабінок для дівчат та чотири для хлопців. У приміщенні встановили металопластикові вікна та двері, а також провели воду.
"Завжди ходила в туалет на вулиці. Свіже повітря. Для мене це не проблема. Його регулярно прибирають", – розповіла Суспільному учениця 11 класу Олена.
Так виглядає приміщення, де облаштували туалет. Фото: Суспільне Чернівці
У ліцеї навчаються троє доньок місцевої жительки Христини. Жінка каже, особисто не бачила, який вигляд мають шкільні вбиральні, але від доньок скарг на туалети не чула.
"Хотілося б, звичайно, щоб були туалети в школі. Щоб було тепліше та комфортніше для дітей. Але є, як є. Головне – наука. Діти вчаться добре, й вчителі хороші", – каже жінка.
Тендер провели за день до повномасштабної війни
Наразі у трьох корпусах ліцею навчаються понад 500 дітей та працюють 60 людей. До повномасштабної війни планували об'єднати два корпуси й побудувати там, зокрема, нову внутрішню вбиральню, каже директорка ліцею Маріанна Федурян-Киселиця.
Будівля, в які планували добудувати туалет. Фото: Суспільне Чернівці
Для цього за гроші громади розробили проєктну документацію та провели тендер. Вартість робіт становила 16 мільйонів гривень, з них 20% мали профінансувати з місцевого бюджету, решту – з бюджету області. Голова Петровецької громади Іван Грижинку каже, через повномасштабну війну казначейство призупинило фінансування капітальних видатків, тому будівництво не розпочали.
"Тендер відбувся 23 лютого 2022 року. Тоді виграла фірма з Глибоки ТОВ "Надія". А наступного дня почалася війна. Ми не знімаємо із себе відповідальності. Але наразі очікуємо. Проблема у відсутності грошей", – каже Грижинку.
За словами голови громади, оскільки основний корпус ліцею збудували у ХІХ столітті, облаштовувати вбиральні у таких нетипових приміщеннях з дотриманням усіх санітарних вимог – дорожче. Зокрема, через потребу в облаштуванні каналізації.