Психолог назвав 7 звичок, які можуть стати залежністю і серйозно нашкодити

У список потрапили доволі різні речі – від вживання алкоголю до постійної понаднормової роботи.

Психолог назвав 7 звичок, які згубно впливають на ваше життя / фото ua.depositphotos.com

Чи знаєте ви різницю між повсякденною звичкою, яка не завдає шкоди, і залежністю, яку потрібно контролювати? Багато хто не знає. Деякі поширені щоденні звички можуть бути замаскованими залежностями, і вони можуть зруйнувати ваше життя.

Про звички, які згубно впливають на ваше життя, розповів у колонці для Forbes автор 40 нон-фікшн книг, серед яких “Прикуті до столу в гібридному світі”,  та “#Охолонь: Вимкніть свою роботу та увімкніть своє життя”, почесний професор Університету Північної Кароліни в Шарлотті Браян Робінсон. Він спирався на список доктора Майкла Олла – психіатра з Valley Spring Recovery – додавши дещо і від себе. 

“Залежність розвивається, коли повторне вживання речовини або залучення до певної діяльності змінює систему винагороди мозку, що призводить до сильного потягу та компульсивної поведінки. Існує небезпека, що речі, які ми робимо щодня і про які не замислюємося, можуть стати залежністю. З часом мозок потребує більшої кількості речовини або активності для досягнення того ж задоволення, створюючи залежність”, – пояснює Олла. 

І ось деякі звички, які потенційно можуть перерости у залежність. 

1. Використання соціальних мереж

Часто перевіряти соціальні мережі – це нормально для багатьох людей, але Олла пояснює, що ця бездумна щоденна діяльність може перерости в залежність, коли бажання прокручувати сторінки стає невпинним, що призводить до нехтування особистими взаємодіями та обов’язками.

“Нав’язливе використання соціальних мереж може порушити сон, знизити самооцінку і посилити почуття тривоги або депресії, оскільки користувачі постійно порівнюють себе з яскравими моментами життя інших людей”, – каже Олла.

2. Онлайн-шопінг

Майкл Олла каже, що миттєве задоволення від онлайн-покупок може викликати викид дофаміну, подібний до інших видів адиктивної поведінки.

“Для декого це переростає в шопінг-залежність, коли люди нав’язливо купують речі, які їм не потрібні. Це може призвести до фінансових труднощів, безладу та значного особистого стресу”, – пояснює психотерапевт.

Залежність від онлайн-покупок може приховувати глибші емоційні проблеми, вважає Олла.

“Легкість натискання кнопки “купити” може забезпечити швидке підняття настрою, але воно швидкоплинне. Ми заохочуємо пацієнтів дослідити першопричини компульсивного шопінгу та виробити більш здорові механізми подолання проблеми. Встановлення лімітів на покупки, відтермінування задоволення та пошук альтернативних способів зняття стресу можуть бути ефективними стратегіями”, – додав він.

3. Ігри

Ігрова залежність може виникнути, коли цифровий світ пропонує втечу, яка стає кращою за реальність. Фахівець пояснює, що ця залежність може призвести до соціальної ізоляції, нехтування особистим здоров’ям і зниження академічної або професійної успішності.

“Як і з багатьма іншими видами залежності, трохи пограти – це нормально, навіть добре”, – стверджує Олла. “Але якщо ви проводите дванадцять годин поспіль перед консоллю, це означає, що щось не так”.

4. Переїдання

Компульсивне харчування, яке часто фокусується на нездоровій їжі, багатій на цукор, жири або солі, також потрапило до списку психотерапевта.

“Цей тип залежності характеризується вживанням їжі у відповідь на емоційні потреби, а не на голод, що може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям, таких як ожиріння, серцеві захворювання та діабет”, – акцентує Майкл Олла.

Він додав, що компульсивне споживання їжі також часто впливає на психічне здоров’я через самосором і почуття сильної провини.

5. Вживання алкоголю

Регулярне вживання алкоголю може перерости в залежність, справедливо визнає Олла.

“Залежність від алкоголю характеризується сильним потягом до нього, втратою контролю над тим, коли і скільки ви п’єте, і симптомами абстиненції, коли ви припиняєте пити. Ця залежність може мати руйнівний вплив на фізичне здоров’я, включаючи захворювання печінки та неврологічні ушкодження, а також на особисті та професійні стосунки”, – наголошує він.

Читайте також:

Психолог розповів, які фрази в жодному разі не можна говорити синові: зламаєте психіку

Мільярдер Марк Кьюбан пояснив, що таке успіх

Висококласна людина має 6 якостей, – експерт

6. Споживання кофеїну

Багато працівників покладаються на кофеїн для ранкового підбадьорення, але Олла попереджає, що це може призвести до залежності.

“Якщо ви відчуваєте, що вам потрібен кофеїн, щоб уникнути симптомів відміни, таких як головний біль, втома і дратівливість, можливо, у вас залежність. З часом високе споживання кофеїну може призвести до таких проблем зі здоров’ям, як прискорене серцебиття, високий кров’яний тиск і тривожність”, – каже фахівець.

7. Робота

Однією з щоденних звичок, яка часто залишається поза списком залежностей, є залежність від роботи, додає від себе Браян Робінсон. Ми схильні думати, що перевтома спричинена роботою або мікроменеджментом боса.

“Але іноді працівники самі призвичаюють себе до надмірних робочих звичок, які можуть призвести до стресу і вигорання – навіть до смерті, або “кароші”, як називають це японці, якщо довести справу до крайнощів. В іншому випадку здорові працівники падають з ніг після тривалої понаднормової роботи або після завершення важкої угоди – як правило, від інсульту або серцевого нападу.

Риси людей, які стають залежними від соцмереж

Ми вже розповідали про 8 маловідомих рис людей, які найчастіше стають залежними від соціальних мереж. Одна з них – потреба у схваленні. Люди з нагальною потребою у схваленні часто виявляються більш сприйнятливими до залежності від соціальних мереж. Ця потреба перетворюється на жагу, яку може задовольнити лише миттєве схвалення в соціальних мережах.

Можливо, найпотужнішою рисою, пов’язаною із залежністю від соціальних мереж, є імпульсивність. Ця риса, що характеризується швидкими, незапланованими реакціями на внутрішні або зовнішні подразники без урахування негативних наслідків цих реакцій для себе або інших, може призвести до неконтрольованого бажання користуватися соціальними мережами.

Джерело

Новини України