На Харківщині такі пряники готують у Богодухівському районі та Краснокутській громаді.
Традицію випікання обрядових прияників на Слобожанщині внесли до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України.
Така традиція побутує в громадах Полтавської, Сумської та Харківської областей, та об’єднані спільною історико-культурною традицією, подібною рецептурою, технологією приготування, формами, оздобленням і символікою, розповіли у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України .
Традиція потрапила до переліку у категоріях звичаї, обряди, свякування, традиційна кухня. На Харківщині її дотримуються у Краснокутській селищній територіальній громаді, а також у Богодухівському районі, де різдвяна випічка має загальну назву — пряники.
“Хоча носії називають її зазвичай “коники”, “коні”, “баришні”, “барині”, “панянки”. Також випікають пряники у формі півників, зірочок тощо. Основний малюнок по всій поверхні — завитки, а процес розмальовування подекуди називають “квітчати”, “мережити”. Розмір випічки — приблизно від 15 до 40 см”, — розповіли у міністерстві.
Пряники зі Слобожанщини офіційно визнали національною культурною спадщиною. Фото: Мінкульт
Обрядову випічку готують лише раз на рік у період різдвяних свят, переважно в родинному колі або разом із сусідами й друзями. Дівчаткам дарують пряники у вигляді фігурок панянок, що символізує жіночність і добробут, а хлопчикам — коників, як символ мужності та сили. Інші фігурки не мають особливого розподілу. При цьому найбільша та найгарніша випічка призначена для хрещеників, а менші за розміром пряники — для інших дітей, наприклад, сусідів.
Традиція має не лише кулінарне, а й символічне значення, адже пов’язана з різдвяними звичаями, побажаннями добробуту та єднанням громади, додали у міністерстві.
Внесення до переліку цієї традиції має на меті його охорону, зокрема документування обряду та його популяризацію.
Як писав UA-NEWS.in.ua, найбільше пошкоджених пам’яток в Україні — у Харківській області. Росіяни продовжують знищити об’єкти культурної спадщини.
Автор: Марія Мирошниченко