“Російська агресія — найважливіший виклик для континенту”. Комісар Ради Європи з прав людини О’Флаерті про злочини РФ

Комісар Ради Європи з прав людини Майкл О’Флаерті, Страсбург, Франція, 16 квітня 2024 року. Getty Images/AFP/Frederick Florin

1 квітня ірландський юрист Майкл О’Флаерті вступив на посаду Комісара Ради Європи з прав людини й пообіцяв, що першою країною, яку відвідає у новому статусі стане Україна. До Києва він прибув 23 квітня і провів тут два дні. Про те, чим він планує займатися на посаді, про меседжі для людей на тимчасово окупованих територіях, про викрадених Росією українських дітей та про суди над керівниками РФ — О’Флаерті в ексклюзивному інтерв’ю Суспільному.

Щойно вас обрали комісаром Ради Європи з прав людини, ви сказали, що Україна буде першою країною, яку ви відвідаєте. Чому?

Найважливішим викликом для нас є російська агресія та порушення прав людини. Якщо Росія досягне успіху у війні, так чи інакше вся робота з часів Другої світової війни для побудови нової Європи, заснованої на цінностях, на правах людини, буде підірвана. Немає важливішої справи, ніж ця.

Що вам відомо про ситуацію на тимчасово окупованих територіях України?

Під час візиту в Україну я, зокрема, поїхав до деокупованої Бучі, зміг віддати шану загиблим. Жахливо усвідомлювати, що таке ж саме відбувається зараз на тимчасово окупованих територіях. Я багато чув про ситуацію там, про всі можливі форми порушення прав людини та утиски. Не забувайте про людей на окупованих територіях, про їхні права, інвестуйте в них — це одне з послань, яке я заберу з собою.

Також не можна забувати про людей, які були вивезені у РФ. Це, в тому числі, багато тисяч дітей. Ця шокуюча ситуація має бути першочерговим пріоритетом для всіх нас.

Що ми можемо зробити, щоб повернути дітей?

Передусім, ми не можемо зволікати. Рік, два, три в житті дитини — вічність. Шкода, завдана дитині в ці роки розвитку, може супроводжувати її все життя. Ми продовжуємо шукати способи тиску на РФ. Його важливою формою є обвинувальні акти в Міжнародному кримінальному суді, а також тиск на РФ через країни, які все ще взаємодіють з нею.

Комісар Ради Європи з прав людини Майкл О’Флаерті, Страсбург, Франція, 16 квітня 2024 року. Getty Images/AFP/Frederick Florin

Міжнародний кримінальний суд ухвалив рішення заарештувати президента Путіна та уповноважену РФ з прав дитини Марію Львову-Бєлову. Але в Москві заявили, що не думають, що це може статися.

Так, це може зайняти час. Але я неодноразово бачив, як міжнародні судові переслідування врешті-решт відбувалися. Я, наприклад, був одним зі свідків у судовому процесі над президентом Ліберії. Ніхто не вірив, що міжнародний суд може ув'язнити президента країни, але це сталося. Ми повинні бути наполегливими.

Росія залишається відповідальною за виконання судових рішень, винесених проти неї в період, коли вона була учасницею Європейської конвенції з прав людини. Але ми не можемо подавати нові справи до Європейського суду з прав людини оскільки РФ вийшла з нього. Проте є й інші місця, де російська агресія може бути розглянута на міжнародному рівні. Існують міжнародні моніторингові органи, перед якими РФ все ще має зобов'язання. Є система ООН, є робота її спеціальних доповідачів — експертів з питань внутрішнього переміщення, тортур, позасудових страт. Багато з них були в Україні. Багато — підготували звіти. Це частина шляху до притягнення РФ та її лідерів до відповідальності.

Джерело

Новини України