Сьогодні величезні лінійні крейсери радянських часів є демонстрацією того, як занепадає ця галузь в Росії.
Російський флот розвалюється, – військовий оглядач / фото wikimedia.org
Великі атомні лінійні крейсери класу “Кіров”, які колись символізували міць радянського військового флоту, тепер стали уособленням його поступового розвалу. Про це пише військовий оглядач Девід Акс для The Telegraph.
Колись Радянський Союз побудував чотири 28-тисячні крейсери, оснащені ракетною зброєю, щоб конкурувати з бойовими групами НАТО у відкритому морі. До розпаду СРСР у 1991 році на службу встигли вступити три кораблі, а четвертий завершили вже у 1998 році для російського флоту.
Сьогодні на плаву залишився лише один крейсер – “Петро Великий” із Північного флоту. Він є останнім із кількох великих радянських військових кораблів, таких як іржавий авіаносець “Адмірал Кузнєцов”, які ще підтримують хоч якусь здатність Росії проєктувати морську силу за межі її узбережжя.
Другий із крейсерів, “Адмірал Нахімов”, із 1999 року перебуває на ремонті у Сєвєродвінську. Його модернізація, розпочата у 2013 році, мала передбачати встановлення ракет “Калібр” і “Онікс”, а також нових систем зв’язку. Проте роботи постійно затримуються. У 2014 році планувалося завершити ремонт до 2020 року, але терміни неодноразово переносилися: на 2021, потім на 2022, потім на 2024 рік. Тепер оголошено нову дату – 2026 рік, хоча впевненості у цьому немає.
Проблеми фінансування та старіння
Війна Росії проти України значно ускладнила фінансування подібних проєктів. Витрати на конфлікт зростають, інфляція тисне на бюджет, а економіка слабшає. У таких умовах вкладання ресурсів у старий 38-річний корабель виглядає як марнотратство.
Якщо спроба відновити “Адмірал Нахімов” зазнає краху, це може стати точкою відліку для нової, скромнішої ери російського флоту.
У 2023 році Росія додала лише 6300 тонн до загального тоннажу своїх кораблів, завершивши рік із флотом у 2 152 000 тонн. Але через атаки українських безпілотників і ракет було втрачено 11 400 тонн – майже стільки ж, скільки побудували за рік.
Російська суднобудівна промисловість стикається з серйозними труднощами. До 2014 року більшість великих морських двигунів імпортували з України, а тепер таких постачань немає. У результаті для Росії простіше ремонтувати старі крейсери, ніж будувати нові.
Атомна установка “Адмірала Нахімова” – одна з небагатьох переваг, адже Росія досі здатна їх обслуговувати та модернізувати.
Як пише Акс, коли останні великі радянські кораблі остаточно зникнуть, російський флот стане здебільшого прибережним, хоча й з потужним підводним компонентом для стримування. Навіть якщо “Адмірал Нахімов” повернеться до строю, це лише ненадовго відтермінує неминучий занепад.
Читайте також:
Російські пропагандисти значно перебільшують можливості нової ракети “Орєшнік”, – експерти
Німецькі “Міні-Тауруси” для України: експерти розповіли, чим вони цікаві та що вміють
У ГУР розповіли, скільки північнокорейських ракет Росія запустила по Україні
У Мінцифри розповіли, коли ЗСУ почнуть застосовувати “рій дронів” на фронті
Бої у Сирії: повстанці захопили багато російської та іранської техніки
Російський флот – що цікавого
Нагадаємо, у вересні РФ спустила на воду фрегат проєкту 22350 “Адмірал Ісаков”, який став одним з найбільших і найпотужніших російських кораблів нової побудови.
Передбачається, що він також зможе запускати протикорабельні ракети “Циркон”.
А раніше, у червні, росіяни спустили на воду ракетно-артилерійський корабель “Ставрополь”, який став останнім представником доволі великої серії.