Розмір – понад 2 метри, а вага – менш ніж 2 кг: що відомо про найотруйнішу у світі змію

Отрути в одному її укусі вистачає, щоб убити сотню дорослих тварин.

Тайпан – найотруйніша змія на Землі та одна з  найотруйніших тварин у світі / скриншот

Довжина цієї змії – понад 2 метри, а отрути в одному її укусі вистачає, щоб убити сотню дорослих тварин. Видання Discover Wildlife розповіло про одну з найсмертоносніших тварин на планеті – тайпана.

Зазначається, що тайпан – найотруйніша змія на Землі та одна з  найотруйніших тварин у світі, однак вона не вважається найсмертоноснішою  змією у світі,  оскільки живе у віддалених місцях і рідко зустрічається з людьми.

Наскільки агресивні тайпани

Тайпан уникає контактів і нападає лише, якщо його спровокувати.

Читайте також:

Археологи знайшли “портал” біля пірамід: що це за аномалія

Учені розкрили несподіваний факт про походження павуків

Учені винайшли метод, який вирішить найскладнішу проблему в пересадці серця

Який вигляд мають тайпани

Тіло цієї змії тонке, витягнуте, жовтувато-коричневого кольору, з лускою у вигляді ламаного “ялинкового” візерунка. Голова прямокутна з тупим носом, короткими іклами та великими очима із круглими зіницями.

Тайпани зазвичай мають довжину від 2 до 2,7 м і вагу 1-2 кг.

Чому тайпани змінюють колір

Тайпани змінюють колір залежно від пори року. Взимку цей вид стає темнішим, щоб поглинати тепло, а влітку – світлішим, щоб не перегрітися.

Де живуть тайпани

Ці отруйні змії мешкають у напівпосушливих та посушливих районах Австралії, зокрема в районі Ченнел-Кантрі на південному заході Квінсленду та північному сході Південної Австралії. Цей вид населяє заплави, рівнини, що нагадують смуги, а також дюни та скелясті виступи, де є укриття. Він ховається в ґрунтових тріщинах, щілинах, норах ссавців, щоб уникнути сильної спеки.

Чим харчуються тайпани 

Основною їжею тайпанів є гризуни – довгошерсті пацюки та бурі рівнинні пацюки. Проте популяція довгошерстих пацюків зазнає сезонних коливань: після дощів їх чисельність різко зростає, і тоді змії розкошують. Але в періоди тривалої посухи популяції гризунів можуть скорочуватися.

Як полює тайпан 

Ця тонка змія швидко рухається, що дозволяє їй вишукувати гризунів, які ховаються у невеликих просторах. Для виявлення здобичі вона використовує свій язик та орган Якобсона (також відомий як вомероназальний орган). Коли змія наближається, вона заганяє ссавця в кут, перш ніж вкусити його кілька разів поспіль, отруюючи його кожним ударом. 

Як діє отрута тайпана

Його отрута діє дуже швидко. Вона вражає нервову та кровоносну системи, знерухомлюючи здобич і спричиняючи параліч та смерть. Також вона містить фермент, який збільшує швидкість всмоктування, дозволяючи токсинам швидко поширюватися.

Попри смертельну репутацію змії, наразі немає зареєстрованих випадків смерті людей від укусу тайпана, зазначає видання. 

Скільки живуть тайпани

Середня тривалість життя тайпанів у неволі становить від 10 до 15 років.

Які бувають види тайпана 

Тайпани належать до  роду Oxyuranus родини Elapidae. Усі ці змії відомі своєю швидкістю та високою токсичністю. Є три їх види: материковий тайпан (O. microlepidotus), тайпан центральних хребтів або західний пустельний тайпан (O. temporalis), прибережний тайпан (O. scutellatus). Останній має два підвиди: O. s. scutellatus (трапляється в Австралії) та  O. s.  canni, який живе у Новій Гвінеї. 

Як розмножуються тайпани

Самки відкладають від 11 до 20 яєць в норах у землі або щілинах скель. З них вилуплюються малі змії протягом дев’яти-одинадцяти тижнів. 

Молодняк має довжину близько 47 см, він світліший за кольором, але його отрута така ж сильна, як і в дорослих змій. Самці досягають статевої зрілості приблизно у 16 місяців, а самки – у 28 місяців. Парування тайпанів відбувається навесні, і самці змагаються за право спарюватися із самкою.

Який їхній статус збереження

Тайпан широко поширений і загалом не вважається таким, що скорочується. Тенденції популяції цього виду невідомі, і вплив можливих загроз потребує додаткових досліджень, зауважує видання.

Нещодавно УНІАН розповідав, що учені виявили барбадоську ниткоподібну змію – найменшу змію у світі, яку давно вважали вимерлою. Цієї весни еколог із Міністерства навколишнього середовища Барбадосу Коннор Блейдс і його колега знайшли цього плазуна під невеликим каменем у лісі на Барбадосі. Повторне відкриття барбадоської ниткоподібної змії, яка має 10 см завдовжки і два мм завширшки, – це позитивний знак для біорізноманіття країни, вважають учені. 

Джерело

Новини України