“Розумів, що я — конкретний двохсотий”: військовий розповів про власний досвід СЗЧ

Чоловік не міг виконувати бойові задачі через стан здоров’я – після травми він став майже глухим.

Причини для дезертирства бувають різними, і не завжди це через страх / фото facebook.com/MinistryofDefence.UA

Проблема самовільного залишення частини (СЗЧ) набула у ЗСУ вкрай небезпечного масштабу. Часто причиною дезертирства стає конфлікт між солдатами і командиром. Про власний досвід СЗЧ в інтерв’ю “Суспільному” розповів військовий на ім’я Сергій, який брав участь в обороні Авдіївки.

За словами чоловіка, постійні контузії є нормою на фронті, що теж не сприяє здоров’ю. Але під час одного з боїв він отримав черепно-мозкову травму та розрив барабанних перетинок після того, як поруч вибухнув снаряд. Потрапивши в тил, Сергій пройшов курс лікування у шпиталі в Дніпрі. 

“Зробили аудіограму, більш глибокі аналізи. Спочатку ВЛК мене визнала придатним, однак один із лікарів на цьому висновку написав, що я обмежений саме по ЛОР-частині, але загальне рішення комісії було: придатний. Я це рішення протягом двох тижнів оскаржив, пройшов повторно, і був визнаний обмежено-придатним. МСЕК мені дала 25% втрати працездатності”, – розповів він.

Сергія направили в резерв батальйону, а далі згодом – взагалі в іншу бойову частину. Це було у червні 2024 року.

“Потому був Запорізький напрямок, моє бойове завдання я міг виконувати. Поганий слух не заважав: я знав техніку, виїжджав, виконував свою роботу, скажімо так, яку мені ніхто не казав, як її робити. Тобто слух мені був неважливий. Так я пробув три місяці на бойових”, – згадує він.

Однак потім Сергія повернули в піхоту і відправили на Донецький напрямок. Вже під час проходження додаткових тренувань на полігоні він усвідомив, що не чує команд офіцерів: хтось поруч мав повторити їх особисто Сергію.

Читайте також:

Англійська мова стане обов’язковою для частини співробітників ГУР, Нацгвардії та СБУ

Кабмін дозволив бронювати від мобілізації священнослужителів: що відомо

“Є сотні тисяч жінок і чоловіків”: Годжес зробив різку заяву про мобілізацію в Україні

“А треба враховувати, що це не бойові умови. Немає ні дронів згори, ні звуків, прильотів — нічого. Я не впевнений, що хтось на бойових, на натуральних бойових постійно буде поруч зі мною, повторювати команди, чи повторювати, що у рації кажуть, яка обстановка, чи нам штурмувати, чи нас штурмують. Тобто, у мене залишалися тільки очі. Я розумів, що шанс бути “двохсотим” дорівнює 90-95%, а враховуючи мій стан, то я розумів, що я — конкретний двохсотий”, – розповідає він.

За словами Сергія, він просто прийшов до командира, “здав зброю та поїхав”, самовільно залишивши розташування частини.

Завдяки останнім законодавчим новаціям чоловіку вдалося повернутися в армію на іншу посаду, де він може бути корисним.

“Я вже приїхав у нову частину, і я вже тепер знову, принаймні на сьогоднішній день, знову я служу у своїй новій, але по суті попередній частині зв’язку. Невідомо, чи завтра не прийде знову наказ на переведення кудись ще. Але на сьогоднішній день все так”, – розповів він.

Проблема СЗЧ в армії: останні новини

Як писав УНІАН, на Прикарпатті одного військовослужбовця двічі визнали винним у самовільному залишенні військової частини. Він отримав два 5-річні строки позбавлення волі. Однак відбуватиме лише один з них – за сукупністю покарань.

Також ми наводили думку офіцера ЗСУ Вадима Васильчука, який вважає, що кожен випадок самовільного залишення частини потрібно ретельно розслідувати, щоб чітко з’ясувати причину дезертирства. 

Джерело

Новини України