Що буде після легалізації медичного канабісу: інтерв’ю з психіатром Олексієм Кругляченком

Психіатр та клінічний психолог Олексій Кругляченко. Фото: Суспільне Одеса/скриншот з відео

Яка різниця між медичним канабісом та не медичним?

Спочатку будемо розбиратися, що таке канабіс. Ми всі знаємо, що канабіс — це, начебто, марихуана, конопля. А яка тоді різниця, навіщо нам слово “канабіс”, навіщо нам слово “конопля”? Якщо читати англійською мовою, там є слово “hemp”, то яка різниця, якщо воно все одне і теж? А різниця в тому, що в радянські часи вирощували коноплі для багато чого, робили тканини, курей годували.

У цих рослинах є дуже багато алкалоїдів, речовин, які можуть якось впливати на нас. Їх понад сотня і ми знаємо про деякі з них. Один з них, про який, мабуть, ми знаємо найбільше — це ТГК. Тетрагідроканабінол — це саме та речовина, яка, скажімо так, “пре” людей. Тобто ця речовина може змінювати психоемоційний стан людини і вона перебуває в сп'янінні, це робить з нами саме ТГК. Так ось, рослина, де концентрація цієї речовини перевищує 0,3% — це вже рослина, яка вважається марихуаною і таким канабісом, що буде наркотиком, а там де менше — це технічна конопля, канабіс і не є марихуаною.

Тепер щодо різниці між вуличною марихуаною та медичною. Канабіс — це, до речі, теж саме, але латиною. А ось тут є багато алкалоїдів, таких спеціальних речовин і ТГК, який є психоактивним. А є ще канабідіол або КБД, який не є психоактивним і ніби-то має медичні властивості, і має працювати в медичному канабісі. Тобто, якщо в канабісі немає ТГК або там дуже-дуже невелика кількість та багато КБД, то така рослина вважається медичним канабісом. Враховуючи це, можна підсумувати, що медичний канабіс не викликає такого відчуття сп'яніння, який викликає звичайний вуличний канабіс.

Читати ще

Читати ще Рада легалізувала медичний канабіс. Що дозволяє закон та за що його критикують

Мої колеги нещодавно на вулицях Одеси проводили опитування про те, як люди ставляться до легалізації медичного канабісу. Наведу одну з відповідей: “Місто і країна потоне у наркотиках”. Звідки у людей такі страхи?

У мене інше запитання: чому вони не побоюються, що місто та країна потерпають від алкоголю, який є більш небезпечним, ніж той канабіс? Чи може це якось призвести, що в країні буде більше канабісу — я не знаю. Проте я знаю, що усі, хто хоче знайти — вони знаходять без жодних проблем. Тобто знайти якісь наркотики — це не проблема. Тож я не знаю, чому саме така ситуація.

Але коли мова йде про таке опитування, люди зазвичай не чують слова "медичний канабіс". Вони чують, що легалізували марихуану, усі будуть тою марихуаною колотися і по дискотеках ходити. Це не те ж саме, мова йде про те, що будуть дозволені для використання ліки, в яких є канабідіол. Люди цього не чують, бо можливо влада, МОЗ ось цю комунікацію недопрацьовують.

Кому взагалі буде допомагати медичний канабіс, якщо закон запрацює і як багато людей потребують потенційно такої допомоги?

Є купа інформації про те, що медичний канабіс може допомагати при епілепсії, онкології, якщо є нудота під час хімієтерапії, коли є невропатія, тобто специфічний біль, коли є погіршення апетиту, коли є депресії, тривожні розлади, ПТСР і багато чого ще. Тобто є інформація, що медичний канабіс в таких випадках може працювати, але ми живемо в сторіччі доказової медицини. Мають бути дослідження, які підтверджують, що препарат насправді працює і він має значно ліпше працювати, ніж працює плацебо, визначенні дозування, які будуть призначатися при кожному окремому розладі. Також мають бути докази, що це безпечно і що рівень побічних реакцій не перевищує певного рівня. Тобто має бути проведена ціла купа різних досліджень.

Проблема в тому, що таких досліджень було не так багато. Чому? Лідер з досліджень у нас США. В США марихуана вважається наркотичною речовиною і вона є в тому самому переліку, що й героїн, кокаїн тощо. Багато штатів декриміналізували й дозволили використання медичного канабісу, певні штати дозволили використання марихуани в рекреаційних цілях, але в цілому дослідження ще досі дуже обмеженні. Для того, щоби якась установа проводила дослідження, необхідно, аби в них була спеціальна ліцензія на проведення таких досліджень. Через те, що державна структура, що спостерігає за обігом наркотичних речовин, не дуже поспішає декриміналізувати цю частину, то таких досліджень не дуже багато.

Читати ще

Читати ще Заборонений та розповсюджений. Чому в Україні безглуздо відтерміновувати легалізацію канабісу

У фонді "Пацієнти України" озвучили тезу, що ще до початку повномасштабної війни допомоги ліками на основі медичного канабісу потребувало близько двох мільйонів українців. Звідки беруться такі цифри?

Річ у тому, що у всіх цих країнах, а це близько 50, де дозволений медичний канабіс, там для жодного розладу медичний канабіс не є першою лінією захисту. Спочатку призначають інші ліки. Коли мова йде про тих, хто потребує, то це не означає, що ці два мільйони людей можуть бути вилікувані тільки за допомогою канабісу. Це означає, що можна їм давати певні ліки, а можна давати канабіс. Я вважаю, що цю цифру отримали, "скинувши" сюди всіх хворих і показники, при яких можна давати канабіс.

Теоретично, чи може допомагати медичний канабіс нашим військовим з ПТСР?

Так, проте необхідно спочатку поставити діагноз. Медичний канабіс може допомогти при ПТСР, якщо у людини є тривожність, погані сни та жахи, що можуть бути пов’язані з ПТСР. У людини можуть бути проблеми з апетитом — також через ПТСР. Для таких цілей медичний канабіс може спрацювати.

Проте є і традиційні ліки, які можуть з цим впоратись. Наприклад, антидепресанти. І ми знаємо, що їх ефективність буде в рази ліпша, ніж медичний канабіс. Можливо, що медканабіс може стати важливим інструментом для лікарів в перспективі. На сьогодні антидепресанти вже дуже добре вивчені, а медканабіс поки що не так добре. Але чи буде це потрібно військовим, то можливо, що так.

Читати ще

Читати ще “Тема медичного канабісу максимально табуйована, але це шлях до цивілізованого світу” — Тарас Ратушний

Чи може виникнути залежність від медичного канабісу?

Це дискусійне питання. Річ у тому, що є ТГК, через який викликається залежність, але про це треба говорити. Якщо дивитися різні наукові публікації, то років 10-15 було дуже багато інформації про залежність від канабісу. Далі треба говорити про медичний і не медичний канабіс, де різний рівень ТГК. Якщо канабіс медичний легалізують, то хто буде визначати в державі концентрацію ТГК? Якась спеціальна комісія? Чи аграрії, які напишуть, що в нас 0% ТГК? Тут вже питання контролю.

Якщо ми візьмемо канабідіол і якось дістанемо з канабісу тільки канабідіол, і там не буде ТГК, то на сьогодні вважається, що залежність від канабідіолу неможлива. Але якщо є навіть невелика кількість ТГК, то канабідіол підсилює дію ТГК, ось в чому річ.

Змоделюємо ситуацію: медичний канабіс в Україні легалізували. Через пів року після підпису президентом цей закон запрацював. Що далі? Рецепти виписують лікарі, а правоохоронні органи контролюють обіг медичного канабісу?

Так, якось так. Раніше це був БНОНУправління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків, сьогодні я не знаю, хто ці функції виконує, але, мабуть, також нацполіція. Але на сьогодні, якщо треба виписати ліки зі списку обмежено доступних – це проблема. Бо так, ми можемо використовувати електронну базу даних "e-Health", але є тут і особливості, паперові рецепти також не всі дають, бо треба багато там печаток, підписів і так далі. Я вважаю, що в цій галузі можуть бути проблеми, бо коли з’являються багато контролерів, вони зацікавлені контролювати, умовно кажучи, дуже добре. Це моя особиста думка, якщо розумієте, про що йде мова.

Тобто лікар має призначити канабіс, бо він вважає, що він тут доречний. Я маю ще довести, чому я призначаю саме канабіс, а не антидепресант. Наприклад, антидепресанти виявились неефективними і я маю довести, що потрібен медичний канабіс. І ще одне: якщо ми говоримо про психіатрію, то всі ці дані є конфіденційними й відкривати їх можемо тільки після того, як отримаємо офіційний запит. Далі хтось може це контролювати. Тобто правоохоронні структури мають визначати й контролювати мене як лікаря, чи правильно я вже призначив, так виходить? Легалізувати це одне, а ось як воно буде працювати – це вже дещо інше.

Читати ще

Читати ще Легалізація медичного канабісу: чому це потрібно та як контролюватимуть ліки. Пояснює голова комітету ВР

Уже у близько пів сотні країнах світу легалізовані ліки на основі медичного канабісу. Що думаєш про це?

А ось тут першопроходцем є Ізраїль, до речі. З 1992 року він все це вже використовує, досліджує, впроваджує і застосовує. Інформація є відкрита, її можна знайти й прочитати. У країнах Європи ліки на основі медичного канабісу призначаються на розсуд лікаря, навіть враховуючи, що досліджень поки не так багато. Але хронічний біль — це така річ, що інколи навіть опіати можуть не допомагати, а решта ліків чи вже не працюють, чи працюють не дуже добре. І тут з’являється можливість принаймні пробувати розв'язувати цю проблему.

Якщо хтось каже, що канабіс може полегшити хронічний біль, а хтось каже – це може викликати залежність. Людині, якщо дати вибір, то в більшості випадків вона між хронічним болем і препаратами обирала препарати, бо вона не хоче страждати. Якщо у лікаря є можливість використовувати навіть такі препарати, то чому ні. Ми маємо зробити все для того, аби поліпшити стан пацієнта.

Джерело

Новини України