Що задекларували депутати та посадовці Одещини: інтерв’ю з головою Центру публічних розслідувань

Декларація міського голови Одеси Геннадія Труханова за 2021 рік. Фото: скриншот з сайту НАЗК

Але мені також було дуже цікаво зрозуміти, що відбувається з декларацією колишньої дружини Геннадія Труханова, яка, нагадаю, фігурувала у великій справі НАЗК з приводу не вказання дружини в декларації. Тоді було вказано, що сукупний статок дружини становить близько 50 мільйонів гривень і мер його не вказував. Тоді цю справу довели до найвищих інстанцій, до Антикорупційного суду, і в цей момент Верховна Рада фактично проводить амністію для всіх, хто вказував якісь неправильні речі в деклараціях. Труханов також потрапив під цю амністію. На жаль, справу не довели. Цікаво, як зараз НАЗК буде оцінувати цю ситуацію, бо він знов не вказав ці статки.

Чому історія з декларацією мера Одеси, на вашу думку, викликала такий резонанс?

Резонанс можна пояснити одразу декількома речами, в тому числі банально тим, що це все ж таки людина, яка є головною в місті, і, відповідно, для одеситів вона є цікавою. Ну і також тим, що вже за поточним керівництвом міської ради є величезний корупційний шлейф, який тягнеться вже багато років, і ми маємо в тому числі увагу від відповідних антикорупційних органів.

Тому, я думаю, що ці декларації зараз будуть розглядатися. І саме тому я дуже чекаю свіжу декларацію за 2023 рік, яка була фактично за воєнний час. Цікаві зміни в статках не тільки мера, насправді мені цікаві і наші народні депутати, і певна кількість депутатів міської ради, там є з дуже цікавими історіями люди. Фактично у нас є мультимільйонери, принаймні гривневі точно, деякі, можливо, і доларові.

Валерій Болган, голова Центру публічних розслідувань. Фото: Суспільне Одеса

А що відомо про декларації очільників області?

Це дуже цікава ситуація. Ми зараз звертаємо увагу суспільства на те, що не бачимо декларації, наприклад, голови Одеської обласної військової адміністрації Олега Кіпера, за жоден з періодів. Так, він став очільником області лише минулого року, але до того він також був посадовцем рівня, який має обов'язково подавати декларацію: прокурор міста Київ — це все ж таки не якась дрібна посада. На жаль, ми не бачимо жодної декларації і це викликає велике здивування. Нагадаю, що Кіпер також свого часу фактично підпав під закон про люстрацію, тому одразу декілька ось таких дзвіночків викликають занепокоєння з погляду прозорості підзвітності влади.

Зараз період декларування вже завершився, і тут є два варіанти. Перший — або він не подав декларації і в такому випадку має нести щонайменше адміністративну відповідальність. І другий, який мені не подобається, — держава, можливо, дозволила засекретити певну кількість декларацій, до яких можуть відноситись в голови військових адміністрацій. На мою думку, це неправильно, особливо в таких регіонах, які не є прифронтовими. Те саме стосується і деяких заступників голови військових адміністрацій, ми їхні декларації поки що знайти не можемо.

Ви вже певний час аналізуйте декларації як в самому місті Одеса, так і в області. Скажіть, що найбільш незвичайного ви знаходили в деклараціях?

Вже зараз дуже мало, що викликає прям подив. Якщо не помиляюся, вже сьомий рік, як ми займаємося цією не дуже вдячною справою. Ми бачили різне. З простого, наприклад, криптовалюти. В певний період це викликало наше велике здивування, бо на той час умовний біткоїн мав дуже високий курс, умовно 10 000 доларів. А в нас є депутати з Одещини, які декларують у себе декілька тисяч біткоїнів. Тисяча біткоїнів — це вже 10 мільйонів доларів.

Людина декларує гроші, які фактично з точки зору українського законодавства неможливо перевірити. Таким чином відкривається "віконечко" можливостей на майбутнє: якщо в людини з'являється звідкись гроші, то вона може сказати, що продала біткоїни.

Читати ще

Читати ще Квартири, землі та машини: що вказали в деклараціях про доходи віцемери Одеси

Якщо говорити про український масштаб, то, наприклад, один з депутатів задекларував церкву як своє майно. Насправді це дуже легко пояснюється: він її будував і відповідно до того, як передав її парафії, вона була його нерухомим майном.

Також в деклараціях можна побачити дуже багато рухомого майна. Найцікавіше, звичайно, це нові автомобілі, які можуть коштувати доволі дорого. І, відповідно, виникає питання, звідки гроші на ці автомобілі. Цього року один з київських судів зробив цікавезний такий випадок для всіх розслідувачів: він вказав автомобіль, якщо не помиляюсь, який купив за 5-10 тисяч гривень, при тому, що автомобіль новий. Відповідно, журналісти дуже цікавилися, де саме можна купити новий автомобіль за таку ціну. Суддя відповів, що всі так роблять. Він свідомо так вказав, щоб менше платити податків. Фактично зізнавшись в певному адміністративному правопорушенні, але показавши, що всі так роблять.

Поруч з великими статками, які вказані в деклараціях, є пункти про борги, або, наприклад, дуже коштовні подарунки. Аналізуючи такі декларації, на що вказують такі пункти?

На законодавчому рівні США закріплена традиція, що подарунки дорожче певної ціни, умовно 100 доларів, які отримує президент, є державною власністю. Мені здається, що в Україні потрібно певним чином частину посадовців обмежити від отримання таких подарунків навіть від своїх рідних, а тим більше від сторонніх людей. Бо таким чином ми фактично можемо мати узаконені випадки отримання грошей, які можуть мати корупційний характер.

Чи змінилася якось істотно статки чиновників, депутатів та посадовців за час повномасштабної війни?

Ще зарано про це говорити, тому і звернув увагу, за який періоди поки ми маємо декларації: за довоєнний 2021 рік та 2022 рік, який включає період до 24 лютого. Там дуже важко інколи сказати, наприклад, що людина цей статок набула вже під час війни. Але, на жаль, такі випадки є. Є люди, які за цей час купили собі автомобілі еліт-класу. Один з депутатів Харківської облради купив собі новеньку Lamborghini. Я думаю, що людина купила ії не на фронт.

Читати ще

Читати ще Одещина займає третє місце в Україні за кількістю зареєстрованих корупціонерів — НАЗК

Чи подали вже декларації народні депутати від Одещини?

Більшість — так. Зараз у нас є питання по двох народних депутатах, їхні декларації ми поки не знайшли, але більшість подали. Скажімо так, великого здивування в мене не викликало, все, що і було: криптовалюта, нерухомість, велика нерухомість у багатьох.

Один з відносно нових випадків — це валюти, які є в депутатів. Раніше в багатьох депутатів були валютні запаси в стандартній валюті: долар або євро. До 2020 року у відносно частини депутатів були вкладення у рублях. Тепер у деяких депутатів з'явилися в фунтах вклади — це цікавий кейс, оскільки я не впевнений, що вони є повністю в Україні. На мою думку, це може свідчити про поступове виведення грошей з України.

Чи передбачена зараз відповідальність за неправдиву або неповну інформацію в деклараціях?

Передбачена, причому і адміністративна, і кримінальна, що дуже важливо. З точки зору не вчасності подачі, або неточностей — це адміністративна відповідальність. А якщо буде доведено, що в декларації не вказані суттєві якісь відмінності від реальної ситуації, то це вже відповідальність кримінальна.

Яка ймовірність, що більшість декларації з недостовірною інформацією буде виявлена?

Є спеціальний орган — Національне агентство з питань запобігання корупції, який зараз впроваджує, за моєю інформацією, в тому числі і програмні рішення з питання масової перевірки декларації до певних критеріїв. І там, скажімо так, після умовних декількох дзвіночків декларації потрапляють на так звану ручну перевірку. Тому зараз буде перевірятися набагато більша кількість декларацій, ніж раніше.

Якщо раніше ми говорили про умовні там один-два відсотки від всіх декларацій, то зараз йде питання можливо не про всі, а про велику долю декларацій, які можна технічно буде перевірити. Ну і також це, звичайно, антикорупціонери, які є в кожному фактично регіоні. І найголовніше, насправді перевіряти декларації може кожен.

Давайте з вами спробуємо підсумувати нашу розмову. Які зараз головні позитивні і головні негативні тенденції щодо нових декларації, які ви вже побачили?

Головна позитивна зміна — це те, що декларації відновилися. Позитивно це те, що велика кількість декларантів подала декларації і подала їх вчасно. У нас зараз починається наступна кампанія декларування — за 2023 рік. Вона буде тривати до квітня. Що негативно? Це те, що частина декларацій закрита, причому закрита на рівні держави. На мою думку, такі обмеження потрібно знімати.

Джерело

Новини України