“Щоб більше жоден невинний не страждав”: Перебіжчиця з КНДР подала позови проти Кім Чен Ина за знущання

Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин відвідав Університет національної оборони в Пхеньяні, КНДР, 7 жовтня 2024 року. REUTERS/KCNA

Північнокорейська перебіжчиця подає цивільні та кримінальні звинувачення проти лідера КНДР Кім Чен Ина за жорстоке поводження, якого вона зазнала під час утримання в країні.

Про це повідомляє BBC.

Зазначається, що Чхве Мін Гьон втекла з Північної Кореї до Китаю в 1997 році, але у 2008 році її насильно повернули до країни. Після цього, за її словами, вона зазнала сексуально насильства та катувань.

За даними BBC, у справі фігурують ще чотири посадовці Пхеньяна.

Подання позову заплановане на 11 липня. Як зазначає Центр баз даних з прав людини Північної Кореї (NKDB), який допомагає Чхве, це стане першим випадком, коли перебіжчик народжений в КНДР, вживатиме заходів проти північнокорейського режиму.

Також центр планує звернутися зі справою й до Організації Об’єднаних Націй та Міжнародного кримінального суду.

"Я щиро бажаю, щоб цей маленький крок став наріжним каменем для відновлення свободи та людської гідності, щоб більше жоден невинний північнокореєць не страждав від цього жорстокого режиму. Я як жертва тортур і та, хто вижила після північнокорейського режиму, несу глибоку відповідальність за притягнення династії Кім до відповідальності за злочини проти людяності", — сказала Чхве.

Удруге Чхве Мін Гьон втекла з КНДР у 2012 році та оселилася в Південній Кореї. Вона сказала, що в неї досі залишається психологічна травма від пережитого й вона продовжує вживати ліки.

Як зазначає видання, міжнародні правозахисні організації роками фіксують порушення прав людини в КНДР, починаючи від жорстокого поводження з політв’язнями й закінчуючи систематичною дискримінацією за гендерною та класовою ознакою.

Виконавча директорка NKDB Ханна Сон зазначила, що ця справа є важливою, оскільки вперше подають і цивільний, і кримінальний позови одночасно. Раніше процеси проти Північної Кореї обмежувалися лише цивільними провадженням.

Зокрема, сеульський суд у межах кількох справ зобов’язував Пхеньян виплатити компенсації. У 2023 році це стосувалося трьох південнокорейців, яких утримували як військовополонених під час Корейської війниЗбройний конфлікт між Північною та Південною Кореєю.Війна почалася 25 червня 1950 року, коли північнокорейські війська вторглися на територію Південної Кореї, і закінчилася перемир'ям 27 липня 1953 року..

А у 2024 році п’ятеро етнічних корейців, які у 1960–1980-х роках емігрували з Японії до Північної Кореї за програмою репатріації. Вони заявили, що їх "обманом заманили обіцянками про рай на землі", а натомість змусили працювати. Північна Корея досі не відповіла на жоден із позовів.

За словами Сон, для потерпілих такі рішення мають велике значення: вони не лише символізують визнання їхнього досвіду, а й дають відчуття справедливості.

Джерело

Новини України