Сирія заборонила імпорт товарів із трьох країн

Чоловік продає їжу в Старому місті в центрі Дамаска, Сирія, 16 січня 2025 року. Getty Images/Spencer Platt

Влада Сирії заборонила ввезення у країну товарів з Росії, Ірану та Ізраїлю, а також в'їзд для громадян останніх двох країн.

Про це повідомляє Al Arabiya, посилаючись на Міністерство фінансів Сирії.

"Міністерство фінансів Сирії оголосило в п'ятницю, 17 січня, про заборону на ввезення товарів, що походять з Ірану, Ізраїлю та Росії, а також про повноваження контрольно-пропускних пунктів і портів у країні, що забороняють в'їзд ізраїльтян та іранців до Сирії", — йдеться у повідомленні.

Видання додає, що товари, імпортовані із цих зазначених країн конфіскуватимуться. Крім цього вказується, що заборона на ізраїльські товари існує вже кілька років.

Що відомо про повалення режиму Асада в Сирії

Сирійські повстанці зранку 8 грудня 2024 року оголосили про звільнення Дамаска. Президент країни Башар Асад покинув столицю. Reuters, посилаючись на дані сервісу Flightradar24, а також на двох неназваних співрозмовників у Сирії повідомляло, що літак Асада міг зазнати трощі. Однак агентству не вдалося підтвердити, що на борту міг бути Башар Асад.

За даними ГУР Міноборони України, інформацію про "смерть" президента Сирії Башара Асада в авіакатастрофі поширила РФ, щоб прикрити свою операцію з його порятунку.

Прем'єр-міністр Сирії Мухаммад Газі аль-Джалалі заявив, що готовий співпрацювати з будь-яким керівництвом, обраним сирійським народом, та вживати будь-яких заходів щодо передачі влади.

У Міністерстві закордонних справ Росії заявили, що у результаті переговорів з низкою сирійських повстанців Башар Асад вирішив передати владу "мирним шляхом" та покинув країну.

Увечері 8 грудня російські державні ЗМІ повідомили з посиланням на джерела про те, що Асад, який залишив Сирію після взяття повстанцями Дамаска та інших великих міст, прибув до Росії, де отримав притулок — це рішення ухвалене Володимиром Путіним.

9 грудня речник Кремля Дмитро Пєсков підтвердив, що Асад з родиною отримали притулок у Росії і це рішення ухвалене Володимиром Путіним.

10 грудня стало відомо, що тимчасовим прем'єр-міністром перехідного уряду до Сирії 1 березня 2025 року призначено Мохаммед аль-Башира, який очолював так званий "уряд порятунку" повстанців до 12-денного наступу на Дамаск. Аль-Башира вважають близьким соратником лідера "Хайят Тахрір аш-Шам" Абу Мохаммеда аль-Джолані.

Раніше голова Національної коаліції сирійських революційних і опозиційних сил (CNFROS) Хаді Аль-Бахра заявляв, що після падіння режиму президента Сирії Башара Асада є домовленість про те, що перехідний уряд у Сирії буде "цивільним".

Що відомо про громадянську війну та розклад сил у Сирії

Громадянська війна у Сирії розпочалась у 2011 році, коли Башар Асад розпочав насильницьке придушення протестів сирійців. Ключові союзники світської диктатури Асада — Іран, Росія та підтримуване іранцями ліванське угрупування "Хезболла".

Сили повстанців підтримували НАТО та частина країн Перської затоки. У 2016 році урядові війська за підтримки російської авіації взяли в облогу Алеппо, ключове місто у протистоянні, повстанцям довелось його здати. До кінця 2018 року всі опорні пункти повстанців, крім частини регіону Ідліб, були взяті урядовими військами за підтримки Росії.

Паралельно із цим у 2014 році угруповання "Ісламська держава" захопило контроль над значною частиною східної Сирії та західного Іраку, що спонукало очолювану США коаліцію розпочати авіабомбардування проти неї, водночас надаючи наземну підтримку Сирійським демократичним силам, що складались з курдів. "Ісламська держава" зазнала поразки, втім її вогнища ще зберігаються у сирійській пустелі.

Приблизно 30% території країни, що не підпорядковується режиму Асада, контролюється низкою опозиційних сил та іноземних військ. Туреччина підтримує опозиційні групи та має військову присутність на північному заході Сирії, водночас США підтримують сирійських курдів на сході.

За даними ООН, за більш ніж десятиліття війни було вбито понад 300 000 мирних жителів, а мільйони людей були змушені покинути свої домівки по всьому регіону.

З 2020 року, відколи Туреччина та Росія домовились про перемирʼя, конфлікт був здебільшого статичним. Нинішній наступ почався наступного дня після оголошення про припинення вогню між Ізраїлем і "Хезболлою" в Лівані.

Джерело

Новини України