Ядерна зброя – це не лише ядерні заряди, а й засоби доставки. Тому потрібно подбати про розробку далекобійних ракет та платформ для їх запуску.
Експерти проаналізували, скільки коштуватиме Україні відновлення ядерного арсеналу / фото wikipedia.org
Сьогодні аналітик BILD Юліан Рьопке заявив, що українська влада “всерйоз” розглядає відновлення ядерного арсеналу. Експерти Defense Express на прикладі Франції проаналізували, що може включати такий ядерний арсенал та у яку суму може обійтися Україні його утримання.
Аналітики передусім наголошують, що ядерна зброя – це не лише ядерні заряди, а й засоби доставки. Саме тому потрібно подбати про розробку далекобійних ракет та платформ для їх запуску.
Як пишуть у Defense Express, наразі Франція має обмежений ядерний потенціал: 240 бойових зарядів TN75 потужністю у 110 кт та TNO потужністю 100 кт. Вони встановлені у балістичних ракетах M51, які мають роздільні бойові частини з 6-10 блоків. Носіями цих ракет є чотири атомних підводних човни класу Le Triomphant у кожному по 16 таких ракет. Ще 50 боєголовок TNA потужністю 100-300 кт встановлені на ракетах ASMP-A, носіями яких є винищувачі Dassault Rafale.
Вартість експлуатації
Якщо сконцентруватися лише на щорічних витрат на експлуатацію, то, як пишуть експерти, відповідно до бюджету Франції на 2024 рік 14% всього оборонного бюджету розміром 47,2 млрд євро йде у графі “ядерне стримування”, тобто 6,6 млрд євро.
“Якщо переводити такі витрати на бюджет України у 2021 році (всі витрати на рівні 1,3 трлн грн – 39,4 млрд євро по тодішньому курсу), то це близько 17% всіх бюджетних витрат. А це вдвічі більше ніж було виділено на всі ЗСУ, або у шість раз більше, якщо порівнювати із бюджетом на закупівлю, ремонт та модернізацію всього озброєння”, – йдеться у аналізі.
А якщо до цих витрат додати вартість хоча б засобів доставки, то розробка міжконтинентальних балістичних ракет M51 Парижу обійшлось у 5 млрд євро, а замовлення на них (мінімальний комплект 64 одиниці) у 3 млрд євро, при цьому розробка їх почалась з кінця 80-х, а завершилась у 2010 році, зауважують у DE.
Можливість відновлення ядерного арсеналу в Україні
Сьогодні в Брюсселі під час засідання Ради ЄС Володимир Зеленський заявив, що безпеку України може забезпечити або членство в НАТО, або ядерна зброя.
При цьому, як заявив аналітик BILD Юліан Рьопке, українська влада “всерйоз” розглядає відновлення ядерного арсеналу, у випадку, якщо Росія вдасться до другого наступу на Київ.
Водночас у Офісі президента цю заяву BILD спростували, назвавши її “дурницею”.