“Спецоперація призначення себе на посаду”. Навіщо самопроголошеному президенту Лукашенку вибори без інтриги

Очільник Білорусі Олександр Лукашенко під час інтерв’ю Agence France-Presse у своїй резиденції у Мінську, 21 липня 2022 року. Getty Images/AFP/Alexander Nemenov

30 років зі своїх 70-ти Олександр Лукашенко пробув на посаді президента Республіки Білорусь. 26 січня на чергових виборах, які він пообіцяв провести як "свято, а не американське шоу", Лукашенко планує переобратися всьоме. Хоча в нього є чотири конкуренти, білоруське ЦВК вже прогнозує очільнику Білорусі безсумнівну перемогу. В МЗС України заявили, що Київ не визнаватиме Лукашенка президентом після цих виборів.

Минулі вибори, у 2020-му, Лукашенко виграв за підрахунками ЦВК, однак ці результати не визнає частина західних країн, опозиція й тисячі білорусів, які тоді на вулицях оскаржували його перемогу. Навіщо керівнику Білорусі проводити чергові вибори, скоріш за все, формальні — пояснює Суспільне.

Взимку — спокійніше

Білоруська опозиційна лідерка Світлана Тихановська, яка очолює уряд в екзилі та за альтернативним підрахунком голосів перемогла у 2020-му, називає оголошені вибори "фарсом". Вона, як і декілька сотень тисяч білорусів, була змушена виїхати з країни після того, як силовики розігнали протести проти фальсифікацій на минулих перегонах.

Вибори 2025-го відбудуться на тлі розміщення в країні російської ядерної зброї, спільних військових навчань збройних сил Білорусі та РФ, масштабних тренувань міліціонерів, посилення арештів (але також, і амністії увʼязнених), нових санкцій та антивоєнного консенсусу в країні — і серед прихильників влади, і серед її критиків.

На виборах не зможуть проголосувати білоруси, що виїхали з країни — закордонних дільниць не передбачено. Також, ймовірно, на них не буде частини західних спостерігачів (білоруська влада вже, наприклад, відмовила в цьому ОБСЄ).

"Все це — спецоперація Лукашенка призначити себе на узурповану посаду президента. Неможливо казати про вибори, коли є тисячі політвʼязнів, коли ліквідовані опозиційні партії, незалежні осередки масової інформації, коли в країні атмосфера терору", — говорить Павло Латушко, представник Об'єднаного перехідного кабінету Білорусі.

Ці вибори мали відбутися впродовж року, врешті їх призначили на 26 січня. Латушко припускає, так зробили через страх Лукашенка перед ймовірними протестами — мовляв, взимку їх, потенційно складніше проводити.

Жінка дивиться на пам’ятник Леніну на пустій площі перед будівлею білоруського уряду у Мінську, 7 грудня 2024 року. Getty Images

Ярослав Чорногор, директор програми російських і білоруських студій аналітичного центру Рада зовнішньої політики "Українська призма", вважає, протестний потенціал білорусів, порівняно з 2020-м істотно менший — значна частина громадян виїхала з країни, ще частина зневірилась в опозиції. Попри це, у листопаді в Білорусі провели навчання міліції, яка тренувалася блокувати "спроби втягнення громадян до протиправних дій".

Валерій Карбалевич, політичний оглядач білоруської редакції "Радіо Свобода", відмічає і те, що напередодні виборів посилилися репресії та їх поширили на нові категорії: "Наприклад, уряд ухвалив постанову, що родина вважається соціально небезпечною, якщо хоча б одного з її членів притягали до відповідальності через участь у протестах. Що таке соціально небезпечна сімʼя? Це та, у якій дітей можуть забрати від батьків і відправити у дитячий будинок".

Джерело

Новини України