США вперше за 2 роки розповіли, скільки в них ядерних боєголовок

Військово-повітряні сили США навчають нових техніків з обслуговування ракет шукати подряпини на верхній частині ядерної боєголовки. AP/Senior Airman Sarah Post/U.S. Air Force

Станом на вересень 2023 року запас ядерних боєголовок США становив 3748. За останні 57 років запас на 88% скоротився.

Про це повідомило Національне управління з ядерної безпеки США (National Nuclear Security Administration, NNSA).

Останні дані про кількість ядерної зброї країна публікувала у 2021 році, ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Тепер Штати актуалізували цю інформацію.

У 1967 році в Штатах була максимальна в історії кількість ядерної зброї — 31 255. Відтоді кількість впала на 88%. Від моменту падіння Берлінської стіни у 1989-му — на 83%.

"Підвищення прозорості ядерних запасів держав є важливим для зусиль у сфері нерозповсюдження та роззброєння, включаючи зобов’язання за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї", — ідеться в заяві.

NNSA уточнюють, що під час холодної війни у США була велика кількість та широкий спектр нестратегічної ядерної зброї, також відомої як ядерна зброя театру бойових дій або тактична ядерна зброя. З 1991 року Штати вивели з експлуатації та демонтували майже всю цю зброю.

Ядерний запас містить як активні, так і неактивні боєголовки, пояснюють в управлінні з ядерної безпеки.

Активні боєголовки включають стратегічну та нестратегічну зброю, що підтримується в робочому стані, готова до використання. Це боєголовки, які мають бути готові до можливого розгортання протягом короткого проміжку часу, а також запасні частини матеріально-технічного забезпечення. У них встановлені пляшки з тритієм та інші компоненти з обмеженим терміном служби.

Неактивні боєголовки зберігаються на складі в неробочому стані та мають вилучені пляшки з тритієм.

У червні вийшов щорічний звіт Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI). Там ішлося, що 9 ядерних держав — США, Росія, Велика Британія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, КНДР та Ізраїль у 2023 році продовжували модернізувати свої ядерні арсенали. Кілька з цих країн розгорнули нові ядерні озброєння.

Згідно зі звітом SIPRI, Росія і США разом володіють майже 90% всієї ядерної зброї, яка є у світі. Аналітики інституту вказують, що розміри їхніх відповідних військових ядерних запасів (тобто придатних для використання боєголовок), здається, залишалися відносно стабільними у 2023 році, хоча, за оцінками, Росія розгорнула приблизно на 36 боєголовок більше в оперативних силах, ніж у січні 2023 року.

Джерело

Новини України