Мітинг під будівлею парламенту, Тбілісі, Грузія, 28 жовтня 2024 року. Суспільне Новини/Оксана Сенів
У Грузії Тетрицкарський районний суд визнав порушення таємниці голосування на виборчих дільницях у містах Тетрі-Цкаро та Цалці, задовольнивши позов Асоціації молодих юристів (САІА).
Про це повідомляє грузинський відділ Радіо Свободи.
За словами судді, кілька виборчих дільниць у цих районах були перевірені випадковим чином, і виявилося, що сліди маркера на зворотному боці бюлетенів були видимими. А це порушує право виборців на таємне голосування. Суддя, який особисто провів перевірку, зафіксував порушення таємності під час розміщення бюлетенів у пристрої для підрахунку голосів.
"Суд однозначно вважає, що виборці не мали гарантій захищеності свого голосу, що є порушенням права на таємність вибору", — заявив суддя під час засідання.
Асоціація молодих юристів привітала рішення суду та наголосила на його важливості для демократичного процесу в Грузії. Організація заявила, що це рішення стане основою для подальших зусиль із забезпечення таємниці голосування.
Позов розглядався протягом кількох годин, під час яких суддя також вимагав продемонструвати обладнання для підрахунку голосів і бюлетені для технічної перевірки. Було підтверджено, що вибір на зворотному боці бюлетеня ставав видимим під час підрахунку, що порушує принцип таємності голосування.
САІА також закликала анулювати результати всіх 73 дільниць, де використовувалися електронні технології, аргументуючи це порушенням права виборців на таємне голосування.
За попередніми офіційними результатами парламентських виборів 26 жовтня, правляча партія "Грузинська мрія" отримала понад 50% голосів, що викликало протест опозиційних партій та президента, які відмовилися визнавати результати та вимагають проведення нових виборів під керівництвом міжнародної адміністрації.
Що відомо про вибори у Грузії
Керівна партія Грузії "Грузинська мрія" перемогла на парламентських виборах, які відбулися 26 жовтня.
Як повідомили у Центральній виборчій комісії, в результаті підрахунку 99% голосів партія отримала 53,92% (1 118 836 голосів).
Дані були підраховані на всіх 3110 дільницях (дані однієї дільниці в Марнеулі визнали недійсними через вкидання бюлетенів).
Отже, у новому складі парламенті у "Грузинська мрія" отримала 88 мандатів, а опозиція – 62.
За інформацією ЦВК, бар'єр у 5% подолали такі опозиційні сили:
- "Коаліція за зміни" — 11% (229 006 голосів, 19 мандатів);
- "Єдність — Національний рух" — 10,1% (210 895 голосів, 16 мандатів);
- "Сильна Грузія" — 8,8% (182 891 голос, 14 мандатів);
- "Гахарія за Грузію" — 7,7% (161 250 голосів, 13 мандатів).
Крім того, за попередніми даними ЦВК, на 58 виборчих дільницях, відкритих за кордоном, лідирувала "Коаліція за зміни" з 33,32% (11 406 голосів).
За цим політичним об'єднанням йшли: "Єдність – Національний рух" – 19,9%, "Грузинська мрія" — 13,3%, "Сильна Грузія" – 14,9%, "Гахарія за Грузію" — 9%.
Опозиційні партії та коаліції не визнають підсумки парламентських виборів у Грузії та планують мітинги. Вони відмовляються входити до парламенту та отримувати мандати. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала це голосування "російським" і "тотально сфальсифікованим".
Ввечері 28 жовтня перед будівлею грузинського парламенту відбувся мітинг прихильників опозиції проти результатів парламентських виборів. Зокрема один із лідерів партії "Єдність — Національний рух" Георгій Вашадзе виступаючи на мітингу заявив, що грузинська опозиція вимагає повторних виборів, які проведе міжнародна адміністрація.