Суд у РФ засудив журналіста WSJ Гершковича до 16 років колонії суворого режиму

Еван Гершкович під час судового засідання в Москві, Росія, 23 квітня 2024 року. REUTERS/Tatyana Makeyeva/File Photo

Свердловський обласний суд РФ до 16 років колонії суворого режиму засудив журналіста The Wall Street Journal Евана Гершковича, якого звинуватили у "шпигунстві".

Про це повідомляє WSJ.

Під час дебатів сторін прокурор попросив призначити покарання Гершковичу у вигляді 18 років колонії.

"Еван Гершкович, репортер Wall Street Journal, якого російська влада фальшиво звинуватила в шпигунстві, був засуджений до 16 років колонії суворого режиму після поспішного таємного суду, який уряд США засудив як фальсифікацію", — зазначили в газеті.

Це було третє засідання у справі Гершковича. Суд завершив судове слідство за два засідання, які пройшли 26 червня та 18 липня. Справа розглядалася у закритому режимі.

Видання зазначає, що розгляд справи проти журналіста прискорили — суд переніс дати засідання майже на місяць.

Прессекретар суду повідомила, що під час п'ятничного засідання Гершкович "не визнав провини".

WSJ зазначає, що вирок суду багато хто вважав передбачуваним, оскільки виправдувальні вироки у РФ у справах про шпигунство трапляються надзвичайно рідко.

"Гершковичу було надано небагато засобів захисту, які зазвичай надаються підсудним у США та інших західних країнах. Російська влада не надала жодних публічних доказів на підтримку своїх звинувачень, які Гершкович, WSJ та уряд США рішуче й неодноразово заперечували", — зазначили у виданні.

Напередодні представник Держдепу США Ведант Патель наголосив, що РФ не мала підстав для затримання Гершковича і закликав звільнити журналіста.

"З самого початку нам було ясно, що Еван не зробив нічого поганого і його не слід було затримувати. На сьогодні Росія не надала жодних доказів злочину і не змогла виправдати продовження тримання Евана під вартою. Еван не повинен перебувати під вартою, Пол Вілан не повинен перебувати під вартою. Їх обох слід негайно звільнити", — сказав він.

Водночас представник Держдепу відмовився "публічно говорити про переговори" щодо звільнення Гершковича і Вілана.

"Графік судового процесу та його перебіг не мають значення та не впливають на терміновість, якої США надають вимогам звільнення. Ми хочемо, щоб вони обидва негайно повернулися додому, і ми продовжимо працювати, доки вони не возз’єднаються зі своїми близькими", — сказав Патель.

У Росії раніше заявили про свою відкритість щодо можливості обміну полоненими, яка відправить його додому. У лютому Путін зазначив, що готовий обміняти полонених на Гершковича та інших. Він чітко згадав Вадима Красікова, співробітника ФСБ, який зараз відбуває довічне ув'язнення в Німеччині за вбивство чеченського емігранта в Берліні в 2019 році.

У червні заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков знову підняв перспективу обміну полоненими зі США.

Однак на пресконференції 19 липня речник Кремля Дмитро Пєсков відмовився коментувати можливість обміну журналіста, "бо суд ще триває".

14 червня генпрокуратура Росії затвердила обвинувальний висновок і направила справу Гершковича до суду.

Що відомо про затримання журналіста WSJ Евана Гершковича

Еван Гершкович — 32-річний американський журналіст з родини емігрантів з Радянського Союзу. До арешту у березні 2023-го протягом шести років жив у Росії. Співпрацював з The New York Times, The Moscow Times та Agence France Presse. З січня 2022-го Гершкович — репортер видання The Wall Street Journal.

Остання публікація Гершковича у WSJ перед затриманням датована 28 березня 2023 року. Тоді він написав матеріал “Російська економіка починає руйнуватися”, у якому йшлося про дефіцит робочої сили та інвестицій у РФ. До цього Гершкович також писав про нестачу артилерії в російській армії та зростання втрат РФ у війні.

30 березня 2023 року Гершковича затримала ФСБ у Єкатеринбурзі. За даними CBS News та BBC, журналіст начебто планував збирати матеріал про ПВК "Вагнер", а також розпитати місцевих про їхнє ставлення до війни в Україні.

Наступного дня, 31 березня, Гершковичу висунули звинувачення у шпигунстві на користь США: репортер нібито збирав інформацію про діяльність підприємства "НВК "Уралвагонзавод", яке випускає та ремонтує військову техніку.

2 квітня держсекретар США Ентоні Блінкен закликав міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова звільнити заарештованого журналіста WSJ Евана Гершковича та колишнього військового Пола Вілана, яких РФ звинуватила у шпигунстві на користь США.

17 червня WSJ із посиланням на американських та словенських посадовців написало, що Гершковича можуть обміняти на пару російських шпигунів — Артема та Анну Дульцевих, які з 2017 року проживали у Любляні, видавали себе за аргентинців, але при цьому працювали на розвідку Росії. Дульцевих заарештували у грудні 2022-го та засудили до восьми років ув'язнення.

У грудні 2023 року, очільник Кремля Володимир Путін заявив, що діалог зі США з приводу обміну Гершковича триває, і що американська сторона має "ухвалити відповідне рішення, яке і російську сторону влаштує". Згодом, в інтерв'ю Такеру Карлсону — колишньому ведучому телеканалу Fox News, Путін натякнув, що Росія готова обміняти Гершковича на "людину, яка з патріотичних міркувань ліквідувала бандита в одній з європейських столиць". The Wall Street Journal припускає, що може йтися про Вадима Красікова — офіцера ФСБ, засудженого у Німеччині за вбивство у Берліні колишнього чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі.

Джерело

Новини України