За інформацією: Суспільне Івано-Франківськ.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
20% серед поранених військовослужбовців мають травми очей, розповідає доцентка кафедри офтальмології Івано-Франківського національного медичного університету Анжела Николюк. З її слів, характер цих травм часто важкий. Є випадки, коли лікарі по частинках зшивають очне яблуко, якщо є ймовірність збереження зору. Уникнути такої кількості травм можна, якщо постійно носити тактичні окуляри, каже лікарка.
"Мінно-вибухові поранення — це і безпосередні кулі снайпера, й опіки ока. Останнім часом ми чуємо навіть про ураження лазерними прицілами чи лазерними гвинтівками, які випікають сітківку ока. Тому ми бачимо дуже багато людей, які втратили повністю або частково зір на одне око. На жаль, є багато пацієнтів, які втратили зір на обидва ока", — говорить Анжела Николюк.
Військовослужбовець Віктор Вівчаренко. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Зі слів лікарки, всі її пацієнти, які втратили на фронті зір, не носили тактичні окуляри.
Франківець, військовослужбовець 56 окремої мотопіхотної бригади Віктор Вівчаренко втратив на війні очі й повіки. Поранення отримав у квітні 2023 року. В той момент, розповідає боєць, був без тактичних окулярів, бо не мав їх.
"Ампутація пальця, долоня пошматована, в нозі — уламок. "Приліт" був досить близько, за два метри від мене розірвалася міна. Перший медик, з яким я працював, зустрів мене вже без очей", — розповідає Віктор Вівчаренко.
Тетяна та Віктор Вівчаренки. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
"Поступово звикаємо. Більшість часу проводимо разом. Перебуваючи в різних реанімаціях, у різних лікарнях, я зрозуміла, що в людей є і важчі випадки", — говорить дружина бійця Тетяна Вівчаренко.
Художник Нікіта Тітов розповідає: дізнався від знайомих військовослужбовців, що бійці на фронті нехтують безпекою очей і не одягають окуляри, навіть маючи їх.
"Все, що я роблю, роблю простими засобами, тому це — наліпки. Ми надрукували їх своїм коштом і далі роздамо волонтерам, щоб вони на волонтерські вантажі клеїли ці наліпки, військові частіше бачили такі нагадування і просто задумувалися про це", — каже митець.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Нікіта Тітов розповідає: великі наліпки можна розмістити на коробках, а маленькі — на окремих продуктах, до прикладу, енергетичних батончиках. Частину сам наклеює на посилки, які волонтери готують до відправлення.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Військові звертають увагу на оформлення посилки, каже заступник керівника громадської організації "Спілка волонтерів Прикарпаття" Андрій Паляниця.
"Іноді на внутрішній частині пишуть вірші хлопцям, наліпки клеять або пробують розмальовувати з внутрішнього боку. Вони відкривають коробку і звертають на таке увагу", — розповідає волонтер.
Нікіта Тітов каже: макет цих наліпок оприлюднить в інтернеті. Тому кожен охочий волонтер зможе їх видрукувати у кольоровому чи чорно-білому варіанті й поширювати їх серед військових.