Грузинський олігарх і засновник правлячої партії “Грузинська мрія” Бідзіна Іванішвілі (в центрі) та прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе (праворуч) під час зустрічі в штаб-квартирі партії після оголошення екзитполів на парламентських виборах у Тбілісі 26 жовтня 2024 року. Getty Images/GIORGI ARJEVANIDZE/AFP
Вибори в Грузії 26 жовтня відбулися в умовах серйозних побоювань щодо обмеження базових свобод та впливу нового законодавства на громадянське суспільство. Незалежність виборчих інституцій була поставлена під сумнів, а тиск на виборців створював атмосферу, яка заважала голосувати без страху.
Про це йдеться у підсумковому звіті бюро ОБСЄ з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ/ОБСЄ) щодо парламентських виборів у Грузії, які відбулися 26 жовтня.
У звіті зазначено, що поствиборні скарги та події розглядалися поверхово, що обмежило доступ до правового захисту. Крім того, жорстке придушення протестів та численні арешти викликали занепокоєння щодо дотримання міжнародних стандартів у сфері свободи мирних зібрань.
"Численні проблеми, висвітлені у нашому звіті, негативно вплинули на цілісність цих виборів і підірвали суспільну довіру до виборчого процесу. Для захисту демократичних принципів у Грузії необхідно, щоб влада терміново розглянула ці питання", – заявив Оуен Мерфі, голова місії БДІПЛ зі спостереження за виборами у 2024 році.
У документі також наголошується на негативному впливі поляризованих та інструменталізованих ЗМІ, а також обмеженому контролі за фінансуванням виборів. Водночас учасники виборчого процесу загалом мали змогу проводити свої кампанії, і кандидати від 18 партійних списків змагалися у відносно спокійній обстановці.
"Домінування правлячої партії, поряд із суттєвою нерівністю у фінансових ресурсах, створило нерівні умови для учасників виборів", – йдеться у пресрелізі.
Підготовка до виборів була організована належним чином, проте в день голосування зафіксовано численні порушення таємниці голосування, процедурні помилки, тиск і залякування виборців, що знизило довіру до виборчого процесу.
У пресрелізі зазначено, що БДІПЛ не уповноважене визнавати або схвалювати вибори. Його мандат полягає у всебічній та неупередженій оцінці виборчого процесу відповідно до міжнародних стандартів та зобов’язань країн ОБСЄ. Це дозволяє виборцям формувати власну думку щодо якості виборів.
Опозиція заявила, що підсумковий звіт БДІПЛ/ОБСЄ є юридичною підставою для перевиборів.
"Підсумкова оцінка БДІПЛ/ОБСЄ виборів 26 жовтня забезпечує юридичну та логічну основу для задоволення вимог більшості суспільства та прозахідної, демократичної опозиції та призначення нових виборів", – заявили у спільній заяві чотири опозиційні партії Грузії.
Як повідомляє "Ехо Кавказа" Грузинський прем'єр, легітимність якого не визнають президент Саломі Зурабішвілі та опозиція, на брифінгу подякував БДІПЛ/ОБСЄ за опублікований звіт. За його словами, "парламентські вибори були належним чином оцінені", а БДІПЛ/ОБСЄ "висловлює готовність до співпраці з обраною владою".
Вибори у Грузії
Опозиційні партії та коаліції не визнають підсумки парламентських виборів у Грузії. Вони відмовляються входити до парламенту та отримувати мандати. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала це голосування "російським" і "тотально сфальсифікованим".
28 жовтня і 4 листопада перед будівлею грузинського парламенту проходили мітинги прихильників опозиції проти результатів парламентських виборів. Зокрема один із лідерів партії "Єдність — Національний рух" Георгій Вашадзе, виступаючи на мітингу, заявив, що грузинська опозиція вимагає повторних виборів, які проведе міжнародна адміністрація.
Прокуратура Грузії розпочала розслідування фактів можливої фальсифікації парламентських виборів на основі звернення Центральної виборчої комісії від 30 жовтня 2024 року за статтею 164 (3) КК Грузії – "фальсифікація виборів". Відомство викликало президентку Саломе Зурабішвілі на допит, бо вона стверджувала, що має докази фальсифікацій. Зурабішвілі не прийшла в прокуратуру.
Конституційний суд Грузії зареєстрував позов президентки Саломе Зурабішвілі щодо невизнання результатів парламентських виборів.