В Україні дефіцит електрики ще до масованих ударів Росії: чого чекати взимку

Кінець листопада-початок грудня минулого року Україна зустріла майже щоденними багатогодинними відключеннями світла через російські ракетні обстріли. Цього року ситуація має бути краща, прогнозують експерти.

В ніч на 22 листопада на більшості території України вперше випав сніг, а температура впала трохи нижче нуля. Але це вже спричинило дефіцит електроенергії. Чому так сталося і що буде далі, коли, ймовірно, температура впаде ще нижче, а Росія почне масовані обстріли?

“Сьогодні в енергосистемі зафіксовано дефіцит електроенергії. Диспетчерський центр “Укренерго” прогнозує, що у вечірні години він може збільшитися”, – повідомила пресслужба українського оператора енергосистеми вдень 22 листопада.

“Укренерго” заявляє про три основні причини дефіциту:

  • збільшення споживання через похолодання;
  • підвищена аварійність блоків електростанцій;
  • недостатність обсягів імпорту електроенергії з Європейського союзу;

Зважаючи на це, влада закликала громадян “ощадливо споживати” електроенергію протягом доби.

“Не вмикайте одночасно потужні електропристрої, вимикайте світло в порожніх приміщеннях, перенесіть прання на нічні години”, – йдеться в заяві.

Збільшення споживання

АВТОР ФОТО,REUTERS

Підпис до фото,

В ніч на 22 листопада в Києві випав перший сніг і прийшли морози. Відразу зросло споживання електроенергії

Останніми днями температура на майже усій території України, окрім півдня, знизилась до мінусових значень. До прикладу, в Києві вдень фіксувалось близько -2..-4 градусів.

Це доволі суттєво контрастує з аномально теплою погодою, яка трималась в Україні майже всю осінь. Зокрема, вересень і жовтень побили усі температурні рекорди за майже 160 років метеорологічних спостережень.

Однак, прихід холодів призвів до стрибка у споживанні електроенергії споживачам. Це навантаження в певній мірі лягло на теплові електростанції.

Вони, в свою чергу, ще не повністю відновились від наслідків російських ракетних ударів минулої зими. Тоді під атаки РФ потрапили всі українські електростанції, а також трансформаторні підстанції.

“Частину енергоблоків ще відбудовують після влучань російських ракет та дронів, а відновлені не можуть нести таке ж навантаження, як до пошкодження”, – зауважує “Укренерго”.

За інформацією оператора, 21 листопада середньодобова температура була на 5,8°C нижче, ніж тиждень тому. При цьому вечірній максимум споживання електроенергії був на 9% вищим.

Щоправда, дефіцит електроенергії поки що не призводить до відключень споживачів. На ранок 22 листопада без світла були 427 населених пунктів, але це, в першу чергу, пов’язано з бойовими діями і пошкодженнями мереж в Донецькій, Запорізькій, Харківській областях.

Нормальна ситуація?

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

Підпис до фото,

Кадри темних вулиць Києва під час відключень світла минулої осені і зими

Експерт з питань паливного-енергетичного комплексу Геннадій Рябцев називає таку ситуацію “нормальною” і закликає не драматизувати повідомлення про “дефіцит електроенергії”.

За його словами, ситуацію з нестачею електрики українська влада вже тривалий час вирішує за допомогою імпорту з боку західних сусідів – Словаччини, Румунії, Молдови.

До прикладу, 21 листопада імпорт електрики з цих країн мав загальний обсяг 2 707 МВт/год, з максимальною потужністю в окремі години до 507 МВт.

“Це нормально. Ми зараз працюємо в синхронному режимі з ними. Коли в нас виникає нестача в окремі години, то ми залучаємо наших сусідів. Коли в них виникає дефіцит – вони користуються нашими можливостями”, – пояснює фахівець в розмові з ВВС Україна.

Міністерство енергетики України також каже, що ситуація в енергосистемі “стабільна та контрольована”.

Попри те, що в ремонт виведені три блоки теплових електростанцій, на даний момент більш ніж половину (55%) електроенергії для споживачів генерують 9 блоків атомних станцій. Тобто всі, не враховуючи 6 блоків на окупованій росіянами Запорізькій АЕС.

“Очікується також вихід з ремонтів блоків теплової генерації, які перебувають у короткострокових ремонтах, – повідомляє міністерство. – Для покриття потреб споживачів планується збільшення виробництва електроенергії гідроелектростанціями”.

Експерт Геннадій Рябцев наголошує, поточна ситуація не несе жодних передумов для відключень світла споживачам.

Однак, якщо похолодання в Україні буде більш суттєвим, то ситуація може змінюватись. В таких умовах все буде залежати від того, чи зможуть західні країни своєчасно надати Україні необхідні обсяги, щоб покрити дефіцит.

“Якщо буде в наших колег в цей час можливість нам допомогти, то все буде нормально. Якщо в даний конкретний момент часу не буде можливості скористатися цією допомогою, то тоді будуть задіяні відповідні графіки стабілізаційних відключень”

Але як так вийшло, що Україна не може обійтися без допомоги з-за кордону?

Річ у тім, що Україна має власні базові і маневрові енергогенерувальні потужності. Перші – це власне електрика, яку виробляють АЕС. Однак така генерація “не гнучка”, тобто неможливо регулювати роботу атомних блоків так, щоб вони давали більше електроенергії в ранкові і вечірні години пікових навантажень. Потужність роботи АЕС однакова упродовж всієї доби.

Відповідно, в ранкові і вечірні години може виникнути дефіцит. В такі періоди задіюють маневрові потужності – теплові, гідро чи сонячні електростанції. Вони, на відміну від АЕС, мають гнучкість, щоб балансувати усю українську енергосистему.

Але саме ці маневрові потужності чи не найбільше постраждали від минулорічних російських ударів. Багато приміщень ТЕС були зруйновані від ракет і дронів, російські війська також били по машинних залах великих ГЕС на Дніпрі і Дністрі.

Деякі з цих об’єктів досі не відновлені для роботи на повну потужність.

В таких умовах роль “маневрових потужностей” фактично виконує імпорт і експорт електроенергії з Європи. Тобто, коли в системі надлишок електрики (зазвичай це вночі), то Україна експортує її до сусідів, а коли сама відчуває дефіцит, то вже покладається на імпорт.

Таким чином Києву поки що вдається балансувати свою енергосистему.

АВТОР ФОТО,ДСНС

Підпис до фото,

Росія завдала удару 17 листопада по об’єкту енергетичної інфраструктури в Одеській області. Влада каже, що з приходом морозів такі атаки можуть посилитись.

Що буде далі?

Але що буде, коли в Україну не лише прийдуть морози, але й повернуться потужні російські удари?

Останніми місцями Кремль звів до мінімуму використання своїх ракет для ударів по об’єктах в глибині території України. Військова розвідка каже, що росіяни свідомо їх накопичують, щоб провести масовані атаки взимку.

“Вона (Росія, – Ред.) накопичує ракети і шукає маршрути обходу української ППО (протиповітряної оборони). Ну і чекає холодів. Чекає моменту нашої вразливості”, – вказує очільник “Укренерго” Володимир Кудрицький.

Однак, за його словами, українська влада вже відновила 95% пошкоджених електропідстанцій і провела значну роботу, щоб захистити свої енергооб’єкти.

Зокрема, захист має три рівні: від уламків, від влучання безпілотників та від комбінованої атаки БПЛА і ракетами.

Міністр енергетики Герман Галущенко припускає, що російські удари відбудуться, коли низька температура триматиметься в Україні декілька діб.

“Мені здається, для них все ж таки важливо, щоб мінус мав стабільний характер. Тобто, якщо температура падатиме до мінуса, а потім підійматиметься до плюса, то вони будуть чекати таких стабільних морозів”, – вважає він.

Експерт з енергетики Геннадій Рябцев зараз не бачить підстав говорити про можливі “блекаути” чи аварійні відключення світла в Україні. Навіть у випадку ракетних ударів і сильних морозів. Максимум – відключення буде на декілька годин для ремонту пошкоджених систем.

“Зараз немає ніяких підстав казати про ненадійну роботу енергосистеми”, – наголошує він.

Джерело: ВВС Україна

Джерело

Новини України