Верховна Рада ухвалила за основу проєкт закону №10301, який запроваджує спеціалізацію суддів із розгляду справ про військові кримінальні правопорушення.
Щоб законопроєкт став законом, парламент повинен підтримати його в цілому, а потім документ має підписати Президент.
Аналітики Центру спільних дій зауважують, що законопроєкт впроваджує чітку спеціалізацію в судовій системі, яка може покращити якість розгляду справ, підвищити професійність суддівських рішень та зміцнити авторитет суду.
Відповідно до проєкту закону, в місцевих загальних та апеляційних судах створять спеціалізацію суддів, які здійснюватимуть кримінальне провадження у справах про військові злочини, а також злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
Суддів, які розглядають такі кримінальні справи, обиратимуть серед суддів цього ж суду. Їх визначатимуть на зборах суддів за пропозицією голови суду або іншого судді, якщо пропозицію голови не підтримали. Термін обрання – не більше п’яти років, але після цього їх можна буде переобрати ще раз.
Кількість суддів із такою спеціалізацією визначатимуть окремо для кожного суду. А для роботи в цих справах суддя повинен мати досвід розгляду кримінальних справ.
Згідно із законопроєктом, судді зі спеціалізацією на військових злочинах продовжуватимуть виконувати інші обов’язки, але їхня спеціалізація матиме пріоритет під час розподілу справ.
Поруч із перевагами експерти вказують на потенційні ризики. За словами керівниці напряму моніторингу й аналізу рішень Центрі спільних дій Оксани Заболотної, через значну кількість справ про військові злочини може виникнути навантаження на спеціалізованих суддів, що, своєю чергою, затягне розгляд інших справ у судах. Це може частково обмежити доступ громадян до правосуддя.
На думку юристки, цей законопроєкт є важливим кроком до вдосконалення судової системи в умовах воєнного часу.
Нагадаємо, що військовий злочин – це суспільно небезпечне винне діяння при несенні служби у конкретній армії конкретної країни. Наприклад, в Україні – це злочини передбачені саме Кримінальним кодексом України. Тоді як воєнні злочини – порушення законів та звичаїв війни. Вони належать до сфери виключно міжнародного кримінального права, а їхній загальний перелік закріплений у Статуті Міжнародного кримінального суду (Римський статут).