Вчиться тримати спину та мріє стати на ноги: військовий ЗСУ Назар Кайгородов проходить реабілітацію після травми голови

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Назар Кайгородов проходить реабілітацію після травми голови. ФОТО: Суспільне Чернігів

23 річний Назар вже третій тиждень проходить реабілітацію. Частина занять відбувається з фізичним терапевтом у вертикалізаторі. За допомогою вправ на ньому Назар вчиться тримати спину та шию. Також лікар додає вправи з м'ячем, вони тренують рухи руками. Такі вправи необхідні для того, щоб знизити м'язовий тонус, який зараз заважає Назару самостійно сидіти на ліжку, пересідати у візок та їсти без допомоги дружини.

"Ми йдемо до поставленої цілі і ставимо собі маленьку ціль. Тобто, спочатку навчитися тримати спину і намагаємося з цим працювати. Стараємося, щоб Назар більше перебував у вертикальному положенні. Раніше в нього взагалі не виходило триматися. Якщо сидіти в візочку, то тільки з опорою. Зараз, пройшовши тут реабілітацію, ми бачимо цей прогрес. І, чесно, ми готові стрибати від щастя", — розповіла дружина.

Дружина Назара Вікторія. ФОТО: Суспільне Чернігів

За два тижні занять Назар дещо навчився робити без її допомоги, каже Вікторія.

"Коли він лежить і, наприклад, я не бачу, що його рука під спиною, він може вільно її висунути, чи десь там рука незручно лежить, він може вже розкрити себе від ковдри, чи вкриватися. Бо до цього він самостійно нічого не міг робити".

Назар Кайгородов проходить реабілітацію у лікарні. ФОТО: Суспільне Чернігів

Торік в липні чоловік отримав важке поранення голови біля Оріхового на Луганщині. Був у комі. Тоді лікарі в реанімації, пригадує дружина, стверджували, що шансів Назар майже немає.

За останній час чоловік переніс операції та протезування, заново навчився говорити та їсти. За словами завідувачки відділення реабілітації та лікування хворих з неврологічними захворюваннями Чернігівської лікарні №4 Лариси Кадіної, у випадку Назара складові успішної реабілітації — це молодий організм та старання його дружини, яка постійно займається домашньою реабілітацією.

"У молодих дуже гарна нейропластичність і я для себе колись зробила такий висновок: ніколи, не говори ніколи. Він розмовляє повільно, але він все розуміє. У нас усіх пацієнтів оглядає психолог і ми всіх пацієнтів оцінюємо за шкалами. От за шкалою MMSE (Коротка шкала оцінки психічного статусу, — ред.) у нього 27 балів. В нього практично немає когнітивних порушень, лиш незначні. І це дуже гарно. Він розуміє, що ми хочемо від нього".

Завідувачка відділення реабілітації та лікування хворих з неврологічними захворюваннями Чернігівської лікарні №4 Лариса Кадіна. ФОТО: Суспільне Чернігів

Лариса Кадіна каже, знижувати м'язовий тонус треба обережно і таку роботу називає ювелірною, та такою, що потребує зусиль всієї команди реабілітологів та родини.

"Багаторазова робота фізичного терапевта, крім препаратів теж зменшує тонус. Ми використовуємо парафін тепленький, він теж знижує тонус. І тоді з ним працює ерготерапевт, фізичний терапевт. З ним працюють всі спеціалісти. Ми бачимо що в нього відновлюються деякі рухи. Зменшення м'язового тонусу".

Назар Кайгородов проходить реабілітацію. ФОТО: Суспільне Чернігів

Найбільша мрія родини — поставити чоловіка на ноги. А поки Назар на реабілітації, вдома його чекає син Ярослав.

"Чекає тата на Новий рік, хоче з ним кататися на санях. Тому Назар поки у візочку, то хоче до нього прив'язати лижі, щоб за ним спускатися з гірки", — розповіла дружина Вікторія.

Назар Кайгородов. ФОТО: Суспільне Чернігів

Сам Назар до Нового року поставив собі мету, яка є великим кроком до мрії та закликає інших військових у схожій ситуації не здаватися.

"Я хочу навчитися тримати спину. Я хоч з такою травмою, але не здався".

Новини України