Відбулося перше засідання Міжнародної групи Bring Kids щодо викрадених РФ українських дітей

Засідання Міжнародної експертної групи Bring Kids Back UA у форматі відеоконференції, 9 січня 2024 року. Фото: Офіс президента України

9 січня у форматі відеоконференції відбулося перше засідання Міжнародної експертної групи Bring Kids Back UA. Група створена заради повернення на батьківщину викрадених Росією українських дітей під час війни.

Про це повідомили в Офісі президента України.

У заході узяли участь понад 20 визнаних експертів із захисту прав дітей у контексті збройних конфліктів та високопоставлених фахівців з гуманітарної, юридичної та дипломатичної сфер.

Також долучилися керівник Офісу президента Андрій Єрмак, уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, уповноважена Президента з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук та

"Щонайменше 20 тисяч дітей викрала Росія. І це лише за офіційними даними. Держава-терорист не надає жодної інформації про місцеперебування наших дітей жодним міжнародним організаціям чи державам", – сказав Єрмак.

Він додав, що Україна має докази жахіть, які переживають українські діти в Росії та на тимчасово окупованих територіях, зокрема психологічного тиску та «промивання мізків». Про це свідчать самі діти, яких вдалося повернути в Україну.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець наголосив, що міжнародна спільнота і, зокрема, ця робоча група мають змусити Росію дотримуватися конвенції щодо захисту прав дитини та норм міжнародного гуманітарного права.

Він зазначив, що Росія часто не надає жодної інформації про місцеперебування неповнолітнього громадянина України, і потрібно багато часу на те, щоб довести, що це справді українська дитина.

За словами омбудсмена, інколи вдається повернути дитину завдяки скликанню Україною спеціального засідання Ради Безпеки ООН, інколи – з допомогою рідних, які наважилися поїхати до Росії й забрати своїх дітей, або за сприяння посередників, зокрема Катару. Також результативною є допомога UNICEF.

"Ми готові долучати будь-кого з міжнародних посередників, хто справді може показати результат: допомогти нам привезти українську дитину з території РФ на територію України. Ми точно не будемо відмовлятися від жодних ініціатив, від жодних посередників", – заявив Дмитро Лубінець.

Про що домовилися на засіданні

Група зосередиться на розробці експертних висновків і рекомендацій, щоб запропонувати практичні кроки та механізми для повернення українських дітей. Також, використовуючи досвід України, члени групи мають працювати над удосконаленням наявної міжнародно-правової бази для запобігання подібним ситуаціям порушення прав дітей у всьому світі.

Очікується, напрацювання Міжнародної експертної групи Bring Kids Back UA відіграватимуть важливу роль у визначенні пріоритетів і напрямів діяльності Міжнародної коаліції за повернення українських дітей, утвореної на початку грудня 2023 року, установча зустріч якої відбулася в Києві.

Джерело

Новини України