“Військовий” ПДФО у держбюджет: як на рішення реагують голови громад Буковини та на що витрачали ці гроші

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Село у Чернівецькій області, фото ілюстративне. Джерело: Unsplash

Надходження від "військового" податку з 1 жовтня спрямовують не у місцеві бюджети, а до державного. Рішення про це уряд ухвалив у листопаді. Через це громади можуть недоотримати частину доходів.

Суспільне Чернівці поспілкувалося з головами декількох громад Буковини про те, чи підтримують вони рішення уряду та як воно вплине на місцеві бюджети й підтримку ЗСУ.

Новодністровська громада

За дев'ять місяців цього року до бюджету Новодністровської громади надійшло 36 мільйонів гривень від податку з виплат військовим, правоохоронцям та рятувальникам. Частину цих грошей перераховували на купівлю дронів, запчастин та палива для ЗСУ, каже голова громади Наталія Цимбалюк. Рішення уряду про спрямування ПДФО до держбюджету вплине на спроможність громади підтримувати військо.

"Від початку вторгнення ми спрямували з місцевого бюджету, а також держсубвенції 25 мільйонів гривень на підтримку ЗСУ. Ми й надалі допомагатимемо армії, але не в таких масштабах. Для бійців це буде некомфортно: вони могли звернутися до нас із терміновою потребою й ми могли відразу зреагувати. Через Міноборони, гадаю, це буде не так просто. Можливо бійцям доведеться самим збирати гроші, бо потреб щодня багато", – каже Цимбалюк.

На надходження до місцевого бюджету втрата "військового" ПДФО вплине менше, бо Новодністровська громада не дотаційна, а найбільше податків сплачують енергетичні та будівельні підприємства. Втім наступного року можуть недоотримати орієнтовно 40 мільйонів гривень.

"У нас ситуація краща, ніж у невеликих громадах. Ми цьогоріч навіть мали реверсну дотацію й повернули до держбюджету 5 мільйонів гривень. [Щоб покрити різницю у надходженнях], будемо переглядати ставки податків. Але зможемо зробити це на 2025 рік".

За словами Цимбалюк, забирати ПДФО з місцевих бюджетів наприкінці року було "непрофесійно" з боку уряду, бо громади досі отримують надходження від ПДФО, а також спланували бюджет на весь рік й розподілили доходи на різні видатки. Також наразі немає механізму, як вилучатимуть з місцевих бюджетів ПДФО, які громади отримали з жовтня.

Конятинська громада

Бюджет Конятинської громади цьогоріч не отримав доходів з "військового" ПДФО, а торік це були невеликі суми, каже голова громади Олексій Скрипчук. Він підтримує рішення, що ці доходи слід спрямовувати до державного бюджету. Каже, для розвитку громади місцева влада може брати участь у державних проєктах та отримувати фінансування з держбюджету, а через "військове" ПДФО громади опиняються в нерівних умовах.

"Якщо на території громади немає військових частин або прив'язки до них, то великих грошей з "військового" ПДФО вони не отримують. А деякі отримують, плюс ще отримують додаткові субвенції з держбюджету. Краще, коли держбюджет – єдиний для всіх, й кожен має право отримати гроші. Коли в одну хату заходить купа грошей, то це неправильно", – каже Скрипчук.

Заставнівська громада

Половину надходжень від "військового" ПДФО Заставнівська міська рада спрямовувала військовим частинам, а також на ремонт техніки для ЗСУ, каже голова ради Василь Радиш.

"Рішення забрати "військовий" ПДФО мені не подобається, але нехай буде так. Нехай держава розподіляє гроші, але туди, куди треба. У нас була військова частина, але забрали її в іншу громаду. Втім маємо військкомат, поліцію та ДСНС. Солідно надходило", – каже Радиш.

Наразі можуть недоотримати суттєву частину доходу, тому планують працювати над тим, аби жителі громади сплачували податки.

"Ми не робимо стадіони чи хмарочоси, але елементарно ремонтувати дороги треба. Якщо рік не поремонтуємо, то потім 5 років будемо з цього всього виходити".

Рукшинська громада

Рукшинська громада взагалі не отримувала надходжень від "військового" ПДФО, каже голова Олег Горбатюк. Від початку вторгнення він воює в Збройних силах, тому підтримує рішення, що гроші з виплат військових має отримувати державний бюджет.

"Гроші мають йти на армію та озброєння, а не зелентрест чи ремонт парків. Я іноді заїжджаю у Слов'янськ і бачу, як реконструюють парк, а у них розвалені будинки й прилітають ракети. Не розумію цього".

Скільки громади області отримали ПДФО

За вісім місяців цього року громади Чернівецької області отримали 1 мільярд 44 мільйони гривень надходжень ПДФО з доходів військових. Це на приблизно 850 мільйонів більше, ніж за аналогічний період 2021 року. Про це раніше у коментарі Суспільному розповіла заступниця начальника обласної адміністрації Альона Атаманюк. Водночас за цей період громади витратили на потреби та запити тероборони й ЗСУ 263 мільйони гривень.

Оскільки ПДФО заберуть з місцевих бюджетів, наступного року бюджет Чернівців може недоотримати орієнтовно 700 мільйонів гривень, повідомляли раніше Суспільному у пресслужбі міської ради.

На пресконференції 6 вересня міський голова Роман Клічук повідомив, що це негативно вплине на розвиток громади та підтримку військових.

"Все, що треба військовим та переселенцям, для бомбосховищ чи підтримки родин військових, – лягає на бюджет міста. Якщо ці суми заберуть, буде складно. Як я розумію, цей податок з військових хочуть забрати з 1 жовтня. А ми готуємося до зими, й заборгованість держави місту є колосальною. Лиш борги перед теплокомуненерго становлять 260 мільйонів гривень", – каже Клічук.

За словами Атаманюк, не усі 52 громади області отримують надходження до бюджету з виплат військових, каже Атаманюк. ПДФО сплачують за місцем військової частини.

Тому після перерозподілу ПДФО з місцевих бюджетів до державного, громади зможуть отримати додаткову підтримку з держбюджету. Атаманюк розповіла, що в ОВА аналізували, які громади області потенційно можуть претендувати на цю допомогу. За результатами аналізу, всі 52 громади отримають у 2023 році ПДФО без військових більше, ніж у 2021 році.

Громади мають покривати базові витрати з доходів, які вони мають від іншого ПДФО, окрім військового, і від інших видів надходжень, каже Атаманюк.

Що відомо про закон щодо ПДФО

Раніше Міністерство фінансів України підготувало законопроєкт про держбюджет на 2024 рік, згідно з яким пропонують спрямувати доходи з виплат військовим з місцевих бюджетів у державний.

Згідно з прийнятим законопроєктом, з 1 жовтня по 31 грудня 2023 року військовий ПДФО будуть спрямовувати до держбюджету в пропорції 50% на 50%: для Держспецзв'язку на дрони і до Міноборони на артилерійські системи.

А з січня наступного року й до 31 грудня року, в якому буде припинено чи скасовано воєнний стан "військовий ПДФО" розподілятиметься в таких пропорціях:

  • 45% — Держспецзв'язку на БпЛА;
  • 45% — Мінстратегпрому для розгортання виробництва боєприпасів та зброї;
  • 10% — розпорядникам сектору безпеки і оборони для автоматичного розподілу між військовими частинами, пропорційно відповідно до сплаченого ПДФО.
Новини України