Вижницький район Буковини не відповідає вимогам Євросоюзу: що це означає та чи змінюватимуть адміністративний устрій

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Місто Вижниця . Фото ілюстративне. Джерело: Вижницька міська громада

Вижницький район Чернівецької області – один із шести районів країни, які не відповідають вимогам Європейського союзу. У районі проживає на понад 60 тисяч людей менше, ніж того вимагають територіальні стандарти. Зокрема, через це громади можуть втратити змогу залучати гроші ЄС на розвиток.

Про це у коментарі Суспільному розповів голова підкомітет ВР з питань адміністративно-територіального устрою Віталій Безгін.

У районі недостатньо населення

Зараз у Вижницькому районі проживають 89 тисяч людей. Щоб відповідати вимогам територіального устрою ЄС, кількість населення має налічувати щонайменше 150 тисяч.

"Така норма для нас не була новиною. Коли у 2020 році ми затверджували адміністративно-територіальний устрій, то розуміли, що робимо це з певними політичними компромісами. Але тоді наша європейська інтеграція була більш далекою, ніж зараз", – каже Безгін.

На що це впливає

Через недостатню чисельність населення є ймовірність, що громади Вижницького району не зможуть залучати гроші Європейського союзу на розвиток.

"Якщо район бере участь у якійсь програмі, на яку виділяють гроші з європейських фондів, то конкурентоздатнішими будуть території, де послугу зможе отримати якнайбільша кількість людей. За таких умов Вижницький район не отримуватиме гроші з цих фондів", – каже Безгін.

Чи потрібно укрупнювати район

Згідно з адміністративно-територіальним устроєм, на Буковині є три райони: Чернівецький, Вижницький та Дністровський. За словами Безгіна, скорочувати кількість районів до двох не будуть. Водночас Вижницький район можна укрупнити завдяки громадам Чернівецького.

"Але чи буде Вижниця, яка розміщена фактично на межі області, зручним логістичним центром, якщо говорити про державну політику? Ми не моделювали ще це [які громади можна приєднати – ред.], бо від нас поки ще цього не вимагають".

За словами Безгіна, у Верховній раді наразі орієнтуються на те, щоб під час перемовин відстояти адміністративний устрій, який є наразі, й зберегти можливість залучати гроші європейських фондів.

"Ми розуміємо, що українські громади в нормальному форматі ще жодного року не пропрацювали: у 2020 році були вибори, потім COVID-19, а у 2022 році повномасштабна війна. Сподіваюсь, що наша позиція тут буде жорстка, бо все ж ми маємо різні території, зокрема, гірські та знелюднені внаслідок збройної агресії. З цього й будемо виходити", – каже нардеп.

Безгін каже, впродовж 2024-25 років змін адміністративно-територіального устрою не буде.

В Україні шість районів не відповідають вимогам ЄС

Загалом в Україні шість районів, які перебувають поза зоною бойових дій та не окуповані, не відповідають вимогам ЄС та потребуватимуть консультацій. Про це Безгін повідомив на своїй сторінці у Facebook. Крім Вижницького на Буковині, йдеться про:

  • Рахівський район на Закарпатті;
  • Верховинський та Косівський райони на Прикарпатті;
  • Новгород-Сіверський та Корюківський райони на Чернігівщині.
Новини України