Жінки давно й успішно освоїли всі види транспорту. Але останнім часом ситуація на дорогах істотно змінилася і за кермом жінок відчутно побільшало. Особливо — з початком повномасштабного вторгнення, адже в суспільстві з’явилися в таких фахівцях додаткові потреби. Сьогодні на Черкащині водійки кермують не лише легковими автівками, а й тролейбусами, автобусами, навантажувачами та навіть вантажівками…
Головне — спробувати
Пані Віра вже понад рік працює водійкою в одній із великих компаній на Черкащині. Їздить на легковій машині. Та від її професіоналізму за кермом залежить стабільний ритм роботи всього підприємства.
— Мій робочий день починається, як і має бути у водія-професіонала: отримую дорожній лист у диспетчера, проходжу медогляд, — розповіла жінка подробиці робочих буднів. — Механік реєструє готовність транспорту до виходу на зміну. Далі ретельно оглядаю автомобіль — адже це й моя безпека, й усіх, хто поряд на дорозі. Це правило продиктоване понад десятирічним досвідом водіння власного автомобіля.
Її маршрут далі проляже до далеких і близьких виробничих підрозділів. Іноді доводиться працювати й уночі. Та жінок-водійок це не зупиняє — в підрозділі підприємства віднедавна їх працює вже 14 осіб. Дружний колектив, за словами пані Віри — запорука комфортної та стабільної роботи.
— Що б ви відповіли на закид, буцімто ця робота надто складна й підходить лише для чоловіків? — запитав водійку.
— Боятися тут нічого, головне — любити водити автомобіль. Закликаю жінок і дівчат спробувати себе за кермом! Коли зробите перший крок, упевнена, отримаєте масу позитиву від професії.
І на дорогах, і у відсотках статистики
Тенденцію до збільшення кількості водійок на дорогах області легко простежити. За статистикою, яку надав заступник начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях Володимир Андрущенко, протягом 11 місяців 2024 року посвідчення водія на Черкащині вперше отримали 13 870 осіб. Із них 72 відсотки — жінки. За весь 2023 рік водіями стали 15137 осіб (жінок серед них — 65 %).
Та одна справа скласти іспит з теорії й водіння, інша — працювати водієм-професіоналом. Чи побільшало останніми роками в області вакансій за спеціальністю «водій»? Це запитання адресую фахівцям Черкаської обласного центру зайнятості.
Чи охоче роботодавці довіряють кермо жінкам?
Як виявилося, зараз у Черкаській області налічується понад 80 актуальних вакансій «водій автотранспортних засобів». Порівняно з періодом до повномасштабного вторгнення попит на водіїв зріс, повідомили в центрі зайнятості. Брак кадрів тут пояснили мобілізацією чоловіків та виїздом біженців.
Роботодавці області подали вакансій «водій автотранспортних засобів» протягом останніх років:
у 2022 році — 1189 од.;
у 2023 році — 488 од.;
у 2024 році — 520 од.
На ринку праці області є гостра потреба в таких працівниках. Тож роботодавці зацікавлені в працевлаштуванні жінок й часто удосконалюють умови праці, поділилися спостереженням фахівці. Щоб полегшити для жінок виконання виробничих завданнь, компанії іноді збільшують кількість допоміжної техніки. Це полегшує виконання фізично важких робіт.
Рівні можливості
Фахівці Черкаського обласного центру зайнятості також нагадали, що діє програма для перекваліфікації жінок. Вона допоможе освоїти нові професії, де жінки були раніше представлені менше. Перелік професій сформували на основі опитувань бізнесу, проведених Державною службою зайнятості, та аналізу потреб ринку праці. Тож жінки зможуть освоїти нові навички з понад 30 професій. Серед них: водійка трамвая або тролейбуса; електромонтерка; майстерка монтажу та обслуговування систем відновлення енергетики; фрезерувальниця та інші.
Як це працює на практиці? Роботодавці подають заявки до місцевих центрів зайнятості для навчання жінок на ці конкретні професії. Центри зайнятості пропонують цю можливість жінкам, які готові пройти оплачуване навчання, й центри покривають його вартість (до 30 тис. грн.). Жінка самостійно обирає професію та навчальний заклад. Якщо навчання коштує більше, різницю може оплатити роботодавець або сама учасниця програми. Така програма — це не лише допомога жінкам опанувати професії, актуальні для ринку праці, а й важливий крок до створення рівних можливостей та економічної безбар’єрності, переконані в центрі зайнятості.
За 11 місяців року дві жінки були офіційно працевлаштовані на посаду водійки автотранспортних засобів та три — на посаду водія тролейбуса.
У безробіття — жіноче обличчя
Протягом січня-листопада послуги Служби зайнятості отримували 16247 жінок на Черкащині (73% від загальної кількості безробітних). Більшість безробітних жінок мешкають у сільській місцевості — 54%, в містах — 46%. Більшість із них, які перебувають у пошуках роботи (48,0%), мають вищу освіту, 33,6% — професійно-технічну та 18,4% — загальну середню. Всього отримала роботу — 6341 особа прекрасної статі (62,2% від загальної кількості працевлаштованих осіб). Показник кількості працевлаштованих жінок зріс до показника 2023 року на 19,2 % (5321 особа.)
Серед традиційно “чоловічих” професій, якими успішно оволоділи черкащанки, — слюсар з ремонту колісних транспортних засобів, слюсар-ремонтник, верстатник деревообробних верстатів, машиніст (кочегар), машиніст крана та інші.
Фахівці служби зайнятості нагадали, що відповідно до чинного законодавства роботодавець не може у вакансії зазначати стать. Часто надходять вакансії з потребою в чоловічій робочій силі, але це з’ясовується вже під час спілкування з роботодавцем.
Роман Назаренко