Водохреща 2024: коли і як відзначати і що не можна робити

Водохреща 2024 відзначається в іншу дату через переход на новоюліанський календар.

 

Водохреще – одне з найважливіших християнських свят у році, присвячене важливій події з життя Христа. У цю дату віруючі відзначають проведення обряду хрещення Ісуса в річці Йордан та його явлення народу як Спасителя та Месії. У 2024 році через перехід церкви на новоюліанський календар перенесеться дата урочистостей. Тепер Водохреща буде не 19 січня.

Коли Водохреща 2024 – нова дата

Водохрещу більше не відзначатимуть 19 січня. За новоюліанським календарем свято наступатиме на 13 днів раніше, тобто 6 січня. А 5 січня українці відзначатимуть Водохресний святвечір.

Історія Водохрещі

Цього дня віруючі відзначають проведення обряду хрещення тридцятирічного Ісуса Христа у річці Йордан. Провів цей ритуал пророк Іоанн Предтеча, який після цієї події отримав прізвище Хреститель.

Цього ж дня відзначається інше свято – Богоявлення. У Біблії йдеться про те, що під час хрещення Ісуса на нього з небес опустився Святий Дух у формі білого голуба. Після цього всі присутні на ритуалі люди переконалися, що Ісус є Син Божий.

Прийняття хрещення Ісус показав, що цей обряд є для кожного християнина священним і обов’язковим, навіть для Сина Божого. Деякі християни вірять, що з тих пір вода річці Йордан щороку на Водохрещу змінює течію на протилежну.

Традиції і заборони Водохреща

Головним обрядом цього свята є водохресні купання. На річках та озерах у льоду вирізують ополонку у формі хреста, після чого священики освячують воду. У ці ополонки занурюються найсміливіші люди, наслідуючи Христа. В останні роки через теплі зими річки до 6 січня не замерзають, тому традиції не дотримуються.

Також із освячених ополонок набирають воду. За народними віруваннями, водохресна вода має очищувальну силу, може знімати псування і лікувати захворювання. Її зберігають в окремій ємності та використовують лише за необхідності.

Існують також деякі заборони на Водохрещу.

  • Як і в будь-яке інше церковне свято, не можна в цей день сваритися з близькими, лихословити, заздрити і бажати зла іншим людям.
  • Церква забороняє займатися ворожіннями і магічними ритуалами.
  • В ополонку з освяченою водою не можна плювати, кидати сміття, виливати відходи. Поруч з такою водою не можна лаятися, інакше вона може втратити святі властивості.
  • Не можна купатися на Водохрещу, якщо у вас є симптоми ГРВІ, проблеми з легенями і серцем, судоми і в цілому будь-які проблеми зі здоров’ям.
  • Строго заборонено занурюватися в ополонці під “градусом”. Це дуже небезпечно!
  • Категорично заборонено в цей день занурюватися в диких і необладнаних місцях! Щороку кілька людей гине таким чином. Купатися слід тільки в офіційних ополонках і в присутності рятувальників.

Джерело: УНІАН

Джерело

Новини України