Безекіпажний катер або морський дрон. Фото: DR
Ключовим для реалізації атаки на Кримський міст, проведеної СБУ 17 липня, був зв’язок на морських дронах Sea Baby, які підірвали шляхопровід. Спецзв’язок допомогли забезпечити українські волонтери.
Про це розповів бригадний генерал з позивним "Хантер" у документальному фільмі 1+1 "Кримський міст на біс" із циклу "СБУ. Спецоперації перемоги".
"Хантер", який керував інженерною розробкою морських дронів Sea Baby, заявив, що команда СБУ покладатися на супутниковий зв’язок Starlink від Ілона Маска не могла.
"Ми змогли долучити до нашої команди волонтерів, які допомогли нам влаштувати на наших "морських малюках" найкращий зв’язок у світі, тому що покладати на вироби Ілона Маска ми не могли", — уточнив бригадний генерал з позивним "Хантер".
Розповідається, що коли західні партнери ознайомилися з електронікою морських дронів Sea Baby, їх це вразило.
"Вони нам кажуть, що вони в нас вчаться, при чому це топові наші колеги західного світу. Це працює наша команда і це креативний підхід Служби безпеки і всіх небайдужих, хто до цього доєднався. Ми використовуємо виключно наші сили і засоби, і ми створили цей продукт", — пояснив голова Служби безпеки України Василь Малюк.
У фільмі зазначається, що коли інженери розробляли морський дрон Sea Baby, перед ними стояло завдання, щоб він міг донести 800 кг тротилу до Кримського мосту, пройти щонайменше 800 км морем з коливанням до чотирьох балів.
Швидкість дрона мала бути такою, щоб на фінальній стадії він міг відірватися від кораблів-переслідувачів чи маневрувати, у разі коли його атакуватимуть гелікоптери. І до того ж мав бути встановлений безперервний і гарантований зв’язок з морським дроном.
Раніше СБУ показала, який вигляд має надводний дрон "Морський малюк", яким атакували Керченський міст та кораблі Чорноморського флоту.
Голова СБУ Василь Малюк розповів, що атака українського морського безпілотника See Baby на російський Кримський міст у липні 2023 року перевернула та змінила сам підхід до проведення військово-морських операцій у всьому світі, а також змусила Росію вдатися до поромів для переміщення військового озброєння.
Що відомо про атаки на Кримський міст
8 жовтня 2022 року на Кримському мосту стався вибух. Рух мостом було перекрито через зруйновану частину дорожнього полотна.
З початку липня на Кримському мосту майже щоранку фіксували багатокілометрові затори.
17 липня на мосту, що сполучає РФ з окупованим півостровом, сталися вибухи. Зруйновано одну секцію мосту, ще одна — пошкоджена.
Після вибухів на мосту уряд РФ продовжив терміни його відновлення до 31 грудня 2023 року.
3 серпня секретар Ради нацбезпеки та оборони Олексій Данілов в етері національного телемарафону "Єдині новини" заявив, що СБУ брала участь в обох ударах по Кримському мосту – у жовтні торік та у липні цього року.