Вступна кампанія 2025 на Черкащині. Можливості для молоді з тимчасово окупованих територій

У Черкаській області проходить вступна кампанія до закладів вищої, фахової передвищої та професійної освіти. Заклади професійної (професійно-технічної) освіти області готові прийняти понад 2500 абітурієнтів, із яких більшість – за кошти обласного бюджету та бюджету міста Черкаси.

– Станом на 15 липня подано понад тисячу заяв на вступ, із яких частина – на базі повної загальної середньої освіти (329 осіб), частина – на основі базової середньої освіти (868 осіб). Найбільший інтерес мають спеціальності у сферах громадського харчування, сільського господарства, оброблення металу, будівництва та автомобільного транспорту, – розповів начальник управління освіти і науки Черкаської ОВА Валерій Данилевський.

У закладах фахової передвищої освіти триває прийом документів від вступників на основі 11 класу та диплома кваліфікованого робітника. Найпопулярніші серед них: Черкаський державний фаховий бізнес-коледж, Черкаський політехнічний фаховий коледж і Уманський фаховий коледж технологій та бізнесу.

Кількість вступників зі статусом внутрішньо переміщених осіб у Черкаському державному бізнес-коледжі зростає, розповів директор закладу Олег Куклін. На момент завершення навчального року, 1 липня, серед здобувачів освіти було 35 переселенців. Нині ж, за словами директора, на вступ уже подалися ще 16 абітурієнтів зі статусом ВПО – переважно з Донецької, Луганської областей та Автономної Республіки Крим.

– Ми маємо досвід інтеграції таких абітурієнтів у наше освітнє середовище. І не лише абітурієнтів, а й викладачів, – зазначив Олег Куклін. – Наприклад, одна з наших викладачок раніше працювала в Херсонському фізико-технічному ліцеї – викладала математику. Її рівень фаховості високий, вона повністю відповідає всім нашим вимогам.

Особлива увага в цьому році приділяється вступній кампанії для дітей і молоді з тимчасово окупованих територій. Для таких абітурієнтів у закладах вищої освіти передбачені спеціальні бюджетні місця та спрощена процедура вступу, анонімність.

– Молодь із тимчасово окупованих територій має право на українську освіту, – зазначив Валерій Данилевський. – Для таких вступників діє спрощена процедура – вступ можливий дистанційно, без надання українського атестата та без складання НМТ, – додав він.

Навчання для таких студентів здійснюється за рахунок держбюджету. Вони мають право на стипендію, безкоштовне проживання у гуртожитку та консультаційну підтримку. На Черкащині працюють освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Україна» на базі чотирьох закладів вищої освіти області, які супроводжують абітурієнтів із ТОТ на всіх етапах вступу.

З 1 липня відкрито реєстрацію електронних кабінетів для вступу до закладів вищої освіти. Прийом заяв на бакалаврат триватиме до 1 серпня, а на магістратуру – до 25 серпня.

Юлія Капуш

Джерело

Новини України