У “Черкасиенергозбуті” розповіли, чому важливо переоформляти договір після смерті власника особового рахунку

У 2025 році Оператор системи розподілу почав відключати тих споживачів, які своєчасно не переоформили договір про постачання електроенергії після смерті попереднього власника особового рахунку.

Начальник Черкаського центру обслуговування споживачів ТОВ "Черкасиенергозбут" Владислав Лук'яненко в інтерв'ю Про все розповів про те, чому важливо переоформлювати договори з постачання та розподілу електроенергії, як це зробити та як споживачам уникнути відключення від світла.

Після смерті власника особового рахунку споживач-спадкоємець повинен оформити нові договори на своє ім'я з оператором системи розподілу (ПАТ «Черкасиобленерго») та постачальником електроенергії (ТОВ «Черкасиенергозбут»).

– Ця норма діє вже давно, але останнім часом оператори системи розподілу розпочали виконувати роботи з відключення споживачів, які своєчасно не переоформили договір. Після смерті власника особового рахунку спадкоємцю потрібно укласти два договори: з оператором системи розподілу електроенергії і з постачальником, – пояснює Владислав Лук'яненко.

Чому не всі споживачі переоформляють договори після смерті попереднього власника? У чому виникають труднощі?

– Перша причина – через нотаріальні труднощі. А друга – це недбалість споживачів, які не хочуть виділити трохи свого часу. Зазвичай ми дізнаємося про проблему, коли споживача вже відключили. Бо більшість приходить до нас і запитує: "чому ви нас не повідомили про відключення, чому ми не отримали попередження?". Згідно з правилами ми повинні повідомити другу сторону по договору. А якщо договір не переоформлений, то в нас є відповідно лише контакти попереднього власника, який або помер, або продав майно тощо. І той власник повинен з паспортом прийти у відділення пошти та отримати рекомендований лист з описом. Новий власник не може його отримати, бо він не надав нам дані й не уклав з нами договір на постачання. Оце і є складністю. Коли ви успадкували майно, ще у нотаріуса підіймається питання про те, що ви повинні проінформувати всі служби, котрі займаються постачанням будь-яких послуг. Кожен наш споживач повинен розуміти, що коли платіжка приходить на прізвище попереднього власника – це перший "дзвіночок" що щось не так і потрібно переоформляти договір.

Чому необхідно переоформляти договори після смерті попереднього власника та як це зробити?

– Новим споживачам договір варто переоформити першочергово для того, щоб самим бути захищеними надалі. Ніхто не знає, що буде далі: які питання виникатимуть, які звернення доведеться писати. Будь-які звернення приймаються лише від власника особового рахунку. Тому споживачу доведеться витратити час на те, щоб звернутися до оператора системи розподілу, укласти договір з ним, потім звернутися до нас і укласти договір на постачання вже з нами. І тільки після цього він зможе залишити звернення щодо наявного питання.

Простий приклад: лічильник вийшов з ладу. До оператора системи розподілу повинен звернутися власник. А людина, в якої не укладений договір, не є власником.

Або, наприклад, цього року багато наших споживачів скористалися тарифом електроопалення. А для подачі й застосування тарифу електроопалення потрібно, щоб до нас звернувся саме власник.

Нічого складного в переоформленні договору немає, треба просто виділити трохи часу. Або ж укласти договір онлайн на сайті "Черкасиенергозбуту". Ми стараємося для споживачів зробити все максимально комфортно, стаємо все більш диджиталізовані. Споживачі, маючи КЕП (електронний підпис), можуть в електронному вигляді подати пакет документів для укладання договору і підписати його. Навіть не потрібно до нас приїжджати, можна все зробити онлайн.

Скільки часу має правонаступник на переоформлення договорів?

– Якщо людина померла, правонаступник протягом місяця повинен подати документи до нотаріуса. Для того, аби укласти договори на розподіл і постачання електроенергії потрібно мати Витяг з Державного спадкового реєстру. Спершу укладаються тимчасові договори, а після шести місяців – постійні.

Якщо цього не зробити, то оператор системи розподілу пришле повідомлення, що потрібно врегулювати це питання. Якщо споживач буде ігнорувати і не зробить цього – йому відключать світло.

Що робити споживачам, яких все ж відключили від електроенергії?

– Ми максимально намагаємося врегулювати питання зі споживачами, аби уникнути їхнього відключення від електроенергії. Телефонуємо, спілкуємося, даємо роз'яснення, чому виникла така ситуація. Прохання до споживачів лише – своєчасно звертатися, якщо вони мають якісь проблеми.

Якщо у вас виникли питання стосовно тарифу, його застосування – звертайтеся до постачальника. Якщо проблеми стосуються обсягів спожитої електроенергії, лічильників тощо – до оператора системи розподілу. І все буде врегульовано.

Якщо людині все ж відключили світло, потрібно звернутися до оператора системи розподілу та подати документи, а потім звернутися до нас.

Ми передаємо дані, що договір на постачання укладений і оператор системи розподілу відновлює електропостачання.

Також не забуваємо, що оператор системи розподілу, згідно з Правилами роздрібного ринку електричної енергії, має право на три робочі дні для відновлення електропостачання в місті Черкасах і п'ять робочих днів в районі.

На сьогодні відключення пов'язані переважно з боржниками.

Що робити споживачам, які мають борги за спожиту електроенергію, щоб їм не відключили світло?

– У нас постійно діє договір з реструктуризації боргу. Усі споживачі, які не можуть своєчасно оплатити за спожиту електричну енергію, можуть звернутися до нас та укласти цей договір. Але, наголошую, зробити це можуть саме власники особового рахунку.

Борг розбивається на частини, а поточне споживання електроенергії оплачується. Для кожного договір складається індивідуально, залежно від доходів громадян, соціального статусу тощо. У місті Черкаси та Черкаському районі ми маємо понад 170 тисяч споживачів електроенергії. І зрозуміло, що ситуації виникають різні.

У разі, якщо споживач не виконує відповідні умови, то договір розривається.

Відключення від електропостачання – це комплексний процес і він не вигідний нікому: ні нам, ні споживачам.

Тому нам важливо, щоб споживачі вчасно та коректно передавали покази лічильника, переоформлювали договори на себе та оплачували платіжки.

*партнерський матеріал

Джерело

Новини України