Представник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов. УНІАН
У Федеральній службі безпеки Росії заявили, що їм нібито вдалося зірвати "операцію" Головного управління розвідки Міноборони України (ГУР МО) щодо викрадення гелікоптера Мі-8. В українській розвідці назвали цю заяву черговою інформаційно-психологічною операцією (ІПСО), яка спрямована льотний склад армії РФ.
Про це у коментарі Суспільному сказав представник ГУР МО Андрій Юсов.
"Дана інформація ФСБ РФ є не більше ніч чергове ІПСО російських спецслужб і неправдивою заявою російської пропаганди", — сказав він.
Юсов зауважив, що ця інформація від ФСБ РФ передусім спрямована на військовослужбовців та льотний склад російського війська.
"Це продовження залякування своєї ж армії щодо можливих контактів з українськими спецслужбами, зокрема з розвідкою. І це наслідок того, що серед російських пілотів спостерігаються все більше ознак деморалізації, адже на багатьох льотчиків ВКС РФ впливає те, що їм віддають злочинні накази. Їхніми цілями (в Україні — ред.) командування обирає цивільну інфраструктуру, а жертвами їхніх ударів стають цивільні люди", — сказав представник ГУР МО.
За словами Юсова, це призводить до депресивних настроїв, алкоголізму та спроб суїциду серед льотного складу російської військової авіації.
"А також збільшує кількість охочих не виконувати подібних наказів й виходити на контакт, зокрема, з українськими спецслужбами. Ми не приховуємо, що така робота ведеться, і є успішні приклади. Частина з них відома, інша частина не є публічною, не буду розголошувати. Але така робота продовжується, і це змушує ворога вдаватись до таких інформаційних вкидів та фейків", — сказав він.
Юсов нагадав, що вихід з цієї ситуації для російських пілотів та інших військовослужбовців, є й це, за його словами, програма "Хочу жити", яка дає змогу безпечно здатися в полон та не ставати воєнними злочинцями.
"Далі ми все гарантуємо згідно з чинним законодавством та міжнародним правом. В тому числі й грошову винагороду. Для всіх інших (військових армії РФ — ред.) — це доля покарання, або знищення їх українськими Силами безпеки і оборони", — додав представник ГУР МО.
11 листопада у ФСБ РФ заявили, що їм вдалося "припинити операцію" ГУР МО "із викрадення вертольота радіоелектронної боротьби Мі-8МТПР-1". Зокрема, нібито українська спецслужба намагалася завербувати російського військового пілота з метою "викрадення повітряного судна" на контрольовану Україною територію.
Що відомо про операцію "Синиця" з перегону Мі-8 в Україну
3 вересня 2023 року начальник ГУР МО Кирило Буданов розповів про спецоперацію "Синиця", в ході якої вдалося виманити на територію України російський вертоліт Мі-8АМТШ з екіпажем.
"Змогли знайти правильний підхід до пілота, вивезти непомітно всю [його] родину, і, зрештою, створити такі умови, щоб він зміг перегнати це повітряне судно з екіпажем, який не знав, що відбувається. Коли вони зрозуміли, де сіли, то спробували втекти. На жаль, вони були знищені. Хотілося б (узяти — ред.) живими, але маємо що маємо", — зазначив тоді генерал-лейтенант.
Водночас у розвідці підкреслили, що завдяки ретельно спланованій та чіткій роботі воєнних розвідників російський пілот перегнав вертоліт МІ-8АМТШ ВКС РФ, завантажений компонентами до бойових літаків.