У Грузії розпочалися парламентські вибори

Люди святкують отримання Грузією статусу кандидата на членство в ЄС, Тбілісі, Грузія, 15 грудня 2023 року. AP Photo/Zurab Tsertsvadz

У суботу, 26 жовтня, у Грузії розпочалося голосування на парламентських виборах. Вони вважаються історичними, оскільки результат може привести до євроінтеграційного шляху країни або ж до її зближення з Росією.

Про це повідомляє "Ехо Кавказа"

За даними Центральної виборчої комісії Грузії, загальна кількість виборців становить 3 508 294 людини.

Для громадян Грузії у суботу відкривають 3 111 виборчих дільниць. З них у Грузії — 3044.

За кордоном виборчі дільниці працюватимуть у 53 містах 42 країн світу. Загалом за межами країни відкрили 67 виборчих дільниць. Число зареєстрованих виборців становить — 95 910 людей.

За парламентськими виборами в Грузії спостерігатимуть 102 місцеві та 64 міжнародні організації. Для висвітлення голосування акредитацію одержали 98 ЗМІ.

У виборах братимуть участь 18 партій.

За результатами попередніх опитувань в лідерах правляча партія "Грузинська Мрія" — 35%, за нею наступні 4 місця посідають проєвропейські партії:

  • "Коаліція за зміни — Гварамія, Мелія, Гірчі, Дроа" — 19%;
  • "Єдність" ("Національний рух", "Стратегія Агмашенебелі", "Європейська Грузія") — 16%;
  • "Сильна Грузія" ("Лело", "За народ", "Площа свободи", "Громадяни") — 9%;
  • "Гахарія — За Грузію" — 8%;
  • "Гірчі" (Яго Хвічія) — 3%;
  • Інші партії – 10%.

З огляду на ці дані, правляча партія "Грузинська мрія" в новому парламенті може отримати 61 місце, а от опозиція – 89 мандатів, що означає більшість.

Парламентські вибори у Грузії 2024 року

Парламентські вибори у Грузії заплановані на 26 жовтня. Багато експертів називають ці вибори історичними, оскільки саме це голосування вирішить подальший курс країни — проєвропейський чи проросійський.

Вибори у Грузії 2024 року відбуватимуться після масових протестів, які тривали у великих містах країни. Найбільший — у Тбілісі. Причиною став закон "Про прозорість іноземного впливу", який називають російським аналогом про "іноагентів". Згодом парламент Грузії ухвалив у другому читанні законопроєкт "Про сімейні цінності та захист неповнолітніх" та поправки до ще 18 законів, що обмежує права ЛГБТ. Це суперечить законам ЄС, куди Грузія намагається вступити з березня 2022 року.

Вперше в історії незалежної Грузії правляча партія йде на вибори, перебуваючи при владі вже 12 років. 150 депутатів парламенту обиратимуть не за змішаною, як раніше, а за новою — пропорційною системою. Для того, щоб потрапити до парламенту, депутатам потрібно подолати п'ятивідсотковий бар'єр.

Передвиборча кампанія Грузії торкнулася й України. Керівна партія "Грузинська мрія" розмістила на своїх передвиборчих рекламних банерах фотографії руйнувань в Україні через війну. На плакатах є написи "Ні війні" та перекреслені назви опозиційних партій Грузії. МЗС України засудило використання теми війни для політичної боротьби.

На відео порівнюють розбомблені Росією українські міста з містами Грузії, де відреставровані будинки бізнесменом Бідзіною Іванішвілі, який є засновником "Грузинської мрії". У ролику видніється напис "Ні війні!" та перекреслені передвиборчі номери опозиційних партій і об'єднань Грузії.

Дані опитування свідчать, що "Грузинська мрія" має перевагу серед населення країни. За її готові проголосувати щонайменше 34% грузинів. Наступні чотири місця займають проєвропейські опозиційні партії.

Джерело

Новини України