У жителів сіл на Черкащині, коли немає електроенергії — немає води. Без електропостачання їхні свердловини не працюють.
Через відсутність води люди не можуть ані прийняти душ, ані полити город, розповіла Суспільному жителька села Москаленки Лідія Сарапина.
Люди роблять запаси технічної води у пляшки. Суспільне Черкаси
Лідія Сарапина під час відключень світла ані покупатися, ані полити квіти чи город можливості немає. Кожна краплина води для неї тепер на вагу золота:
“Троянди не поливаю я уже тиждень. Гладіолуси, хризантеми не поливаю також. Про город мова не йде. Полуниця засихає на корені. У цьому році — це взагалі. Такого я ще не бачила. У мене кран стоїть в одному положенні восьмий день. Я його не вимикаю і не вмикаю — ні каплі води”.
З господарства має курчат, їх без води у спеку не лишає:
“Вони теж хекають і пити просять постійно”.
За час такого безводдя навчилась викручуватися. Проблема з водою, за її словами, знайома усім, хто мешкає поруч.
У сусіда Лідії — Віктора своя свердловина, тому вона бодай трохи рятує:
“У нас своя свердловина на два двори. Вона встигає нам накачати. Коли світло є — все робиться, а коли немає світла – ніде немає води”.
Тому намагаються зробити запаси, додав пан Віктор:
“Основне — наварили борщу, супу. А якщо є багато води, полили грядку, де є огірок, помідор, капуста — оце і все”.
Родина Алли Савченко мешкає на сусідній вулиці. Вони переселенці з Луганщини. До села Москаленки на Черкащині переїхати покликали друзі.
“За таку проблему нам не сказали, що нема води тут. Хоча це й тимчасові літні труднощі, але вони відчутні на собі. У нас є бабуся, яку ми взялися доглядати. Воду, де біжить, там і беремо. У кого є свердловина — просимо. У кого де біжить — просимо. Їздили до Дніпра, там є колодязь, але дуже далеко носить”.
Та в родини є автомобіль, яким перевозять воду додому.
“Набираємо води, все, що можна набираємо і веземо своїм автомобілем. Де біжить вода, там і просимо”.
По три доби без води залишаються і жителі Тальнівської громади, розповів один з них — Олександр Алєксєєв. Водопостачання припиняється під час відключення електроенергії.
Поки в крані є вода місцевий житель Олександр Алєксєєв поливає городину.
“Надовго не хватає, я відкрив, сусіди відкрили і все”.
Нині підлаштовується під графіки живлень. Якщо електропостачання вимикають довше, аніж на дві години — робить запас води.
“Щоб їсти приготувати, у баню набрати води, рослинність трохи полити, якщо вистачає води”.
В обійстях людей, які живуть вище по схилу, води немає по три доби, розповів керівник комунального підприємства “Водоканал” Володимир Гречка. Через відключення електроенергії помпи не встигають накачати воду для споживачів в період подачі живлення. Аби забезпечити споживачів водою, почали використовувати мобільні генератори, пояснив Володимир Гречка.
“Вода з верхніх вулиць тече на нижні вулиці, там ще вода під низьким тиском є, на верхніх — повністю зникає вода. Якщо перерив електропостачання понад чотири години, а в нас вони були останні рази і шість, то тут абсолютно все пересихає”.
Забезпечити громадян послугами, як-то безперебійним водопостачанням, згідно із законом про місцеве самоврядування, мають голови громад, пояснив керівник управління житлово-комунального господарства обласної військової адміністрації Сергій Демиденко.
Тому вони мають купити генератори та помпи, які б качали воду зі свердловин. Ситуацію у Москаленках, які входять до Чорнобаївської територіальної громади прокоментувала староста Москаленківського старостинського округу Лідія Мазур.
Річ у тім, за словами пані Лідії, що в Москаленках централізований водогін збудований ще в 1960 роках під час створення Кременчуцького водосховища та переселення людей. Нині він обслуговує місцеве сільгосппідприємство.
“Вони безплатно подають воду. Торік була теж не проста ситуація з водопостачанням: товариство «імені Шевченка» власним коштом створило свердловину і це було порятунком. А на сьогодні ось така проблема, коли відключають світло — мотори не встигають накачувати воду, тим більше надворі спека”.
Аби помпа у свердловині працювала і під час відключення електроенергії — потрібен генератор, пояснила староста села. Втім, до його придбання долучитися просять і жителів — це близько 700 грн із двору. Тепер люди мають вирішити, чи готові вони скинутися і мати воду.
Аби частково забезпечити жителів Тальнівської громади водою в період відключень електроенергії почали використовувати мобільні генератори. Нині таких два, розповів начальник дільниці водопостачання Андрій Федорченко.
“Приїжджає людина, є у нас кабель, під’єднує до генератора, виключає загальний автомат, заводить генератор, і працює”.
Так почергово підтримують достатню кількість води в мережі для дев’ятнадцяти населених пунктів, пояснив керівник водоканалу Володимир Гречка,
“Ми підкачалися, набрали башту Рожнівського, самої башти на добу нам вистачить. Якщо на наступну добу там ще буде відключення — ця башта добігає кінця, упадуть тиски в мережі, відповідно ми переїдемо звідсіля, наприклад, на Веселий кут, з Веселого Кута на Глибочів. І так відпрацьовується графік: у понеділок одне село, у вівторок друге”.
Як розповів очільник громади Василь Сідько, таку схему подачі води розглядали і у 2023 році. Втім досі в ній не було потреби.
“У нас є розпрацьована схема на випадок блекауту — ми мали їздити по цих свердловинах. Через жарку погоду — використання води збільшується, відповідно не вистачає води, тому було прийнято рішення генераторами підкачувати”.
Їх у 2023 році закупили за кошти громади, додав Василь Сідько.