У Китаї створили надміцний “супералмаз”, який на 40% твердіший за природні мінерали

Синтетичний алмаз вирізняється високою якістю і чудовими фізичними властивостями.

Структура цього “супералмазу” відрізняється від природних алмазів / фото – Unsplash

Вчені з двох китайських університетів створили в лабораторії надтвердий, високоякісний “супералмаз”, який набагато міцніший за алмази природного походження. Вони вважають, що їхнє творіння може знайти застосування в деяких ключових галузях, пише Interesting Engineering.

Зазначається, що китайський “супералмаз” має гексагональну кристалічну структуру, в той час як більшість природних і синтетичних алмазів мають кубічну структуру. Досі найтвердіші алмази знаходили тільки в ударних кратерах, що робило їх дуже рідкісними.

У виданні поділилися, що за розробку “супералмазу” відповідали дослідники з Цзіліньського університету під керівництвом Лю Бінбін і Яо Мінгуан, а також Чжу Шенцай з Університету Сунь Ятсена в Шеньчжені. Саме вони виявили, що графіт утворює структуру, звану “постграфітовою фазою”. Науковці пояснили, що при стисненні та нагріванні під надзвичайно високим тиском “постграфітова фаза” призводить до утворення гексагонального алмазу.

У виданні нагадали, що перший надтвердий алмаз, лонсдейліт, був знайдений у метеориті Каньйон Дьябло в Аризоні 1967 року. Відтоді вченим було складно відтворити такий самий штучно, але китайські дослідники вигадали метод синтезу майже чистих, добре кристалізованих гексагональних алмазів із графіту.

За словами вчених, синтетичний алмаз вирізняється високою якістю і чудовими фізичними властивостями. Він на 40% твердіший за природні алмази і має більшу термічну стабільність, ніж наноалмази.

Читайте також:

Стародавню ДНК найглибоководнішої акули використовують для вивчення довголіття людини

Google заявив про прорив у галузі квантових обчислень: створено новий чіп

У Китаї вигадали революційний гідрогель для захисту артефактів з дерева

Чудова термічна стабільність і надвисока твердість гексагонального алмазу вказують на його великий потенціал для промислового застосування, підкреслили дослідники. Вони також зазначили, що отримані ними результати дають цінні відомості про перетворення графіту на алмаз за підвищеного тиску і температури.

Інші розробки вчених

Раніше дослідники з Мічиганського університету та Університету Сан-Дієго вивчали орієнтацію роботів у повітрі за допомогою хвоста та з’ясували, що ссавці вже ефективно оптимізували цей рух. Зокрема вчені виділили два типи хвостів хребетних під час свого дослідження.

Крім того, у Великій Британії створили робота-собаку для знешкодження бомб. Ноу-хау “навчили” відчиняти двері та пересуватися сходами.

Джерело

Новини України