Очільник Кремля Володимир Путін проводить нараду з представниками служби безпеки та губернаторами регіонів для обговорення ситуації у Курській області, 12 серпня 2024 року. Sputnik/Gavriil Grigorov/Kremlin via REUTERS
Речник Міжнародного кримінального суду (МКС) Фаді ель-Абдалла заявив, що Монголія як держава-учасниця Римського статуту зобов'язана заарештувати очільника Кремля Володимира Путіна, на якого видали ордер на арешт за участь у викраденні українських дітей.
Про це він розповів у коментарі BBC.
За словами ель-Абдалли, МКС покладається на те, що держави-учасниці, зокрема Монголія, "виконують його рішення" та "мають зобов'язання співпрацювати" із судом.
Останнє зокрема стосується виконання ордерів на арешт, один із яких видали щодо господаря Кремля.
Речник МКС зауважив, що в угоді йдеться, що за деяких обставин держави можуть бути звільнені від зобов’язання здійснювати арешт, якщо вони будуть змушені "порушити договірні зобов’язання" з іншою країною або якщо це порушить "дипломатичний імунітет особи чи власність третьої особи".
"У разі відмови від співпраці судді МКС можуть зробити відповідний висновок і повідомити про це Асамблею держав-учасниць. Тоді Асамблея має вжити будь-яких заходів, які вона вважатиме доцільними", — сказав він.
3 вересня очільник Кремля Володимир Путін планує відвідати Монголію на запрошення президента країни Ухнагійна Хурелсуха. Країна визнає юрисдикцію МКС, який в березні 2023 року видав ордер на арешт Путіна.
Реакція МЗС України на запланований візит Путіна до Монголії
У Міністерстві закордонних справ України закликали монгольську владу виконати обовʼязковий міжнародний ордер на арешт, та передати Путіна до Міжнародного кримінального суду в Гаазі.
"Українська сторона сподівається, що Уряд Монголії усвідомлює той факт, що Володимир Путін є воєнним злочинцем. На його арешт за підозрою у незаконному примусовому переміщенні українських дітей до Росії видано ордер Міжнародним кримінальним судом, юрисдикція якого визнається Монголією", — йдеться у повідомленні.
У відомстві додали, що викрадення українських дітей є лише одним із численних злочинів, за які Путін і решта військово-політичного керівництва РФ мають постати перед правосуддям.
"Ці особи винні в агресивній війні проти України, звірствах проти українського народу, вбивствах, зґвалтуваннях, пограбуваннях, обстрілах цивільної інфраструктури та геноциді", — наголосили у МЗС.
Що відомо про ордер на арешт Путіна
17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.
Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.
Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.
МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.
Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.
Україна працює над створення спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.