У МОЗ розповіли про індивідуальну програму реабілітації

Людина з протезом. Суспільне Вінниця/Олександр Базюк

Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) пояснило, що індивідуальна програма реабілітації (ІПР) для людей з інвалідністю складається з кількох частин: медичної, соціальної, освітньої та інших. Програма розробляється на основі оцінки потреб людини в цих сферах.

Про це йдеться на сайті МОЗ.

У міністерстві зазначили, що медичну частину формують лікарі, враховуючи, як людина справляється з повсякденними справами. Вона включає рекомендації по допоміжних засобах (наприклад, милицях), медичних виробах (як ендопротези) і реабілітаційних послугах. Якщо є потреба в додатковій соціальній чи трудовій підтримці, це теж враховують.

"Медична частина ІПР є основою для забезпечення людини медичною підтримкою та визначення напрямів для подальшого міжсекторального співробітництва, що сприяє відновленню здоров’я, інтеграції в суспільство та покращенню якості життя", — повідомляють в МОЗ.

У міністерстві зазначили, що створення індивідуальної програми реабілітації (ІПР) починається з оцінювання повсякденного функціонування людини, яку проводить експертна команда. На початку фахівці збирають основну інформацію про людину з її документів. Потім вони визначають, як людина виконує основні функції, такі як самообслуговування, пересування, спілкування, здобуття освіти та робота.

Оцінка проводиться за чотирма рівнями обмежень:

  • Легкий рівень – незначні труднощі, людина справляється сама.
  • Помірний (1 ступінь) – помітні труднощі в виконанні завдань.
  • Виражений (2 ступінь) – значні труднощі, потребує допомоги.
  • Значний (3 ступінь) – серйозні порушення, потребує стороннього догляду.
  • ІПР включає:

  • Рекомендації щодо допоміжних засобів реабілітації (ДЗР): перелік засобів, таких як милиці чи ортези, що допомагають людині виконувати повсякденні завдання.
  • Рекомендації щодо медичних виробів: медичні вироби, такі як ендопротези, необхідні для покращення здоров’я. Визначаються строки використання та кількість необхідних виробів.
  • Рекомендації щодо реабілітаційних послуг:
    • У медичній сфері: реабілітаційна допомога, хірургія, санаторно-курортне лікування.
    • У соціальній сфері: допомога у зверненні до Пенсійного фонду, соціальний захист, догляд.
    • В освітній: адаптація навчального процесу.
    • У сфері працевлаштування: професійна орієнтація, перенавчання.
    • У фізкультурно-спортивній сфері: заняття фізкультурою та участь у спортивних тренуваннях.

    Також передбачені Додаткові рекомендації для тих, хто має трудові каліцтва або професійні захворювання: у цьому випадку можуть бути вказані потреби у спеціальному медичному догляді, побутовому обслуговуванні та інше.

    Хто має право отримати засоби реабілітації

    У МОЗ зазначають, що люди з інвалідністю мають право на отримання необхідних допоміжних засобів, медичних виробів і реабілітаційних послуг. Це забезпечується коштом державного бюджету або інших джерел.

    Як реалізується ІПР

    Людина звертається до відповідних установ, таких як Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, Пенсійний фонд, медичні заклади та центри зайнятості для отримання необхідних послуг і засобів. Заявки можна подати через електронний кабінет або особисто.

    Строк дії ІПР

    ІПР діє протягом усього періоду встановлення інвалідності та переглядається лише за необхідності внесення змін або контролю за її виконанням.

    Джерело

    Новини України