Запорізька атомна електростанція. АР
У російському Міністерстві закордонних справ заявили, що Кремль може зупинити роботу фахівців Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на Запорізькій атомній електростанції, якщо вважатиме її недоцільною.
Про це йдеться у заяві російського зовнішньополітичного відомства.
Там зауважили, що місія МАГАТЕ перебуває на ЗАЕС "на прохання" самого гендиректора Агентства Рафаеля Гроссі "виключно за згодою" уряду Росії лише доти, доки "наша країна вважає їхнє перебування там виправданим".
"Завдання спеціалістів Секретаріату Агентства полягає у фіксуванні провокацій щодо станції (ЗАЕС — ред.) та її персоналу з боку України, які продовжують здійснюватись і нині", – йдеться у заяві.
Так Кремль відреагував на слова голови МАГАТЕ Рафаеля Гроссі щодо перспектив війни, яку Росія веде проти України. Зокрема в інтерв’ю німецькій інформагенції DPA, він заявив, що представники МАГАТЕ перебуватимуть на атомній електростанції до "можливого заморожування збройного протистояння".
"Абсолютно незрозуміло, на якій підставі керівництво МАГАТЕ береться судити про перспективи горезвісного "заморожування", що явно виходить за межі його повноважень. Розраховуємо, що гендиректор Агентства надалі коректно викладатиме ситуацію, не допускатиме спотворення правових засад перебування експертів Секретаріату МАГАТЕ на ЗАЕС, а також не виходитиме за рамки своєї компетенції", – заявили в МЗС РФ.
Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС
Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.
Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має 6 заступників.
Запорізька АЕС – найбільша атомна електростанція Європи. Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС на початку березня 2022 року.
- 1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.
- 2 лютого 2024 року на тимчасово захопленій ЗАЕС з першого лютого 2024 року працівникам українського "Енергоатома", які не підписали договори з "Росатомом", заборонили доступ до ЗАЕС.