Лідерка ультраправої партії “Альтернатива для Німеччини” (AfD) Аліс Вайдель спілкується по відеозвʼязку з гендиректором SpaceX Ілоном Маском під час виборчої кампанії AfD у Галле, Німеччина, 25 січня 2025 року. REUTERS/Karina Hessland
Партія "Альтернатива для Німеччини" (AfD) становить загрозу демократії та визнана у Німеччині екстремістською.
Про це заявило Федеральне відомство з охорони конституції ФРН.
Раніше низка регіональних відділень партії, включаючи молодіжне крило, вже були визнані екстремістськими, а в 2021 році сама партія набула статусу організації, підозрюваної в екстремізмі.
Відомство оцінювало діяльність партії з погляду основних конституційних принципів: повага до людської гідності, демократія та верховенство права. Розглядалися не тільки програма партії і заяви на федеральному рівні, а й поведінка її представників і поводження з іншими праворадикальними структурами.
За оцінкою Федерального відомства з охорони конституції, ідеологія партії ґрунтується на етнічному розумінні належності до народу, що суперечить основам демократії. Такий підхід спрямований на виключення окремих груп населення з повноцінної участі в суспільному житті, їхню дискримінацію та надання їм статусу "другосортних" громадян. Зокрема, партія не визнає рівноправність німців з міграційним походженням — особливо з мусульманських країн — заперечуючи їхню приналежність до німецького народу згідно з власним етнічним визначенням.
Це визначення народу є ідеологічною основою для агресивної риторики щодо певних категорій людей, яких у партійній риториці дискредитують та принижують, розпалюючи ірраціональні страхи та ворожість.
Участь партії у парламентських виборах 2025 року
На парламентських виборах 2025 року у Німеччині ультраправа партія "Альтернатива для Німеччини" (АдН) отримала 19,5% голосів — удвічі більше, ніж на попередніх виборах. Вперше з часів Другої світової війни радикальна права партія посіла друге місце в Бундестазі. Її лідерка — Аліс Вайдель — економістка та прихильниця дружнього діалогу з Москвою, виступає проти підтримки України, критикує санкції проти Росії та закликає до "рееміграції" іноземців.
Звʼязки з Ілоном Трампом
У грудні 2024 року Маск написав у X (колишній Twitter): "Тільки AfD може врятувати Німеччину". Цей допис став вірусним і був сприйнятий як офіційна підтримка партії.
У січні 2025 року Маск взяв участь у передвиборчому заході AfD, де закликав німців "позбутися почуття провини за минуле" та розкритикував мультикультуралізм.
Газета The Washington Post пише, що Ілон Маск за допомогою своєї соцмережі X активно підтримував партію напередодні виборів. Його пропаганда викликала скарги німецьких політиків на втручання у вибори та спонукала Європейський Союз до розслідування того, чи маніпулювала X своїми алгоритмами, щоб вплинути на виборців.