У Словаччині протести проти Фіцо, він каже, не піде у відставку — що закидають премʼєру і до чого тут Україна

Мітинг у Братиславі проти політики прем’єр-міністра Роберта Фіцо, 24 січня 2025 року. AP/Denes Erdos

У Словаччині наймасштабніші за останні роки протести. 24 січня на вулиці понад 20 міст країни вийшли близько 100 тисяч людей. Причина мітингів — політика уряду Роберта Фіцо, яку протестувальники називають проросійською. Так само вважає і частина парламенту країни — там уже намагалися оголосити Фіцо вотум недовіри. Сам премʼєр-міністр каже, що з посади не піде, а протести називає спробою опозиції здійснити державний переворот. Причому, за допомогою українців. Як далі може розвиватися ситуація в Словаччині, і що все це означає для України — пояснює Суспільне.

Протестна хвиля

"Фіцо в Росію!" — вигукували 24 січня декілька десятків тисяч людей на черговій акції протесту в Братиславі та інших містах країни. Мітинги в Словаччині проходять вже другий місяць. Серед основних вимог, що звучать на них — відмова від антизахідного та проросійського курсу країни, який, на переконання протестувальників, впроваджує уряд Роберта Фіцо.

Йдеться як про зовнішню політику, так і про внутрішню. Фіцо вчетверте обіймає посаду премʼєр-міністра. За час нинішньої каденції, з 2023-го, він, зокрема, розпустив Національне кримінальне агентство, яке розслідувало корупцію його однопартійців, посилив тиск на ЗМІ та громадські організації, намагався ухвалити "закон про іноагентів" — подібний до російського, переслідує політичних опонентів, критикує Євросоюз.

Окрім того, низка економічних рішень Фіцо, як-от суттєве збільшення податків, призвели до того, що країна стала "однією з найслабших економік Єврозони", каже заступник виконавчого директора Ради зовнішньої політики "Українська Призма" Сергій Герасимчук. Словаччина нині — країна з найнижчим зростанням ВВП (1,7%) і найвищою інфляцією (4,3%) серед країн Вишеградської групиЙдеться про Угорщину, Польщу, Чехію та Словаччину.

Акція протесту за відставку Фіцо у Братиславі, Словаччина, 24 січня 2025 року. Dennik N

"Словаччина (поки що) є членом ЄС. Це (поки що) демократична країна і (поки що) не пережила кривавого перевороту. Але атмосфера мені видається певною мірою схожою на ту, яка була в Росії 100 років тому", — пише у колонці для The Guardian словацька журналістка та письменниця Моніка Компанікова.

Окрім вулиці, Фіцо має спротив і в парламенті. Опозиція вже намагалася оголосити вотум недовіри його уряду, однак цього не сталося — Фіцо переніс засідання у закритий режим і опозиція відкликала голосування. Для того, щоб в такий спосіб відправити уряд у відставку, будуть потрібні голоси й частини депутатів з провладної коаліції, але лідер найбільшої опозиційної партії "Прогресивна Словаччина" Міхал Шимечка запевняє, що знайти їх можна, бо в коаліції є "депутати, які бунтують" (і час від часу лишають партії, що в неї входять).

Та все ж нещодавнє дослідження "Євробарометра" говорить, що уряду Фіцо (як і парламенту), довіряє третина словаків. Віталій Дячук, аналітик Інституту центральноєвропейської стратегії та ініціативи Re:Open Ukraine, каже, ядро підтримки Фіцо — це люди, які зневірилися у попередньому уряді та вразливі до пропаганди й конспірологічних теорій, якими не гребувала команда чинного премʼєра. Наприклад, що подальша підтримка України принесе війну в Словаччину, або що на протестах словацька опозиція заручилась підтримкою українців та військових "Грузинського легіону".

Джерело

Новини України