Українці стрімко старіють: демограф назвав наслідки

На рівень постаріння української нації впливає, зокрема, і війна, стверджує Олександр Гладун.

Україна зараз за рівнем постаріння серед інших країн перебуває наприкінці третього десятку, повідомив демограф / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, скриншоти

Як і інші нації в Європі, українці старіють, проте рівень постаріння української нації зріс ще й через війну, зокрема через загибелі захисників і міграцію. Про це доктор економічних наук, заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун розповів в інтерв’ю виданню РБК-Україна.

За його словами до збільшення рівня постаріння призводять смерті людей фронті у віці до 60 років, оскільки пенсіонерів в армію не беруть, а також міграція.

“Євростат в аналізі статево-вікової структури наших вимушених мігрантів вказав, що 94% – це діти і люди працездатного віку і лише 6% – люди у віці 65 років і старше”, – зазначив Гладун.

Він повідомив, що Україна зараз за рівнем постаріння серед інших країн перебуває наприкінці третього десятку, “тобто не все так погано”.

Читайте також:

“Прагнув миру в Україні”: Епіфаній відреагував на смерть Папи Римського

Помер народний депутат Володимир Мороз

Демограф розповів, яким буде населення України у найближчі десятиліття

Що ж до наслідків постаріння, то воно створює напруження в економіці, “бо не вистачає працездатного населення, щоб сплачувати внески в пенсійний фонд”:

“У нас і так пенсійний фонд дотується з бюджету, а ці гроші могли б піти на інші програми”.

Також постаріння нації загрожує збільшенням навантаження на медичну систему, адже старші люди більше хворіють, а у випадку інвалідизації державі доведеться більше коштів витрачати на утримання цих людей, каже Гладун.

“Також бізнес має пристосовуватися до ситуації і створювати робочі місця для людей з врахуванням фізичного стану старших вікових груп, а не шукати лише молодь”, – додав експерт.

Демографічні проблеми в Україні

Як повідомляв раніше УНІАН, за умови настання миру в Україну повернуться близько 30% біженців, переважно це будуть пенсіонери й безробітні, вважає макроекономіст, експерт у сфері міграційної політики Андрій Гайдуцький. На його думку, економічних підстав для масового повернення людей немає, адже “доходи в Україні не наближаються до доходів у країнах перебування українців”. 

Як заявляв проректор Європейського університету Сергій Ягодзінський, підлітки 15-17 років, які виїхали з батьками за кордон, вже не повернуться в Україну, оскільки вони легко адаптуються до іншого життя. Те саме, за його словами, стосується і трохи старших людей, яким 20-21 рік. Сьогодні держава повинна зробити все можливе, щоб зберегти демографію, вважає Ягодзінський.

Також повідомлялося, що українські біженці можуть залишитися в Європі назавжди. Як пише The Economist, у Польщі дедалі більше людей звертаються за порадою щодо отримання дозволу на постійне проживання або польського громадянства. Курси польської мови користуються неабиякою популярністю. Згідно з нещодавнім дослідженням українського Центру економічної стратегії, лише 43% біженців з України по всьому світі планують повернутися. Два роки тому мова йшла про 74%.

Джерело

Новини України