Під час співу самці часто зависають в товщі води головою донизу.
Морський тюлень дав зрозуміти полярникам, що вони на його території / фото – Unsplash
Українські науковці оприлюднили унікальний запис, на якому зафіксовано спів морського леопарда. У Національному антарктичному науковому центрі дослідили голос хижака, та прийшли висновку: той вказував їм, що вони вдерлися на його територію. Вчені оприлюднили запис, та наголошують, він дуже цінний – зафіксувати “мову” морського леопарда дуже складно.
За словами вчених, цей запис зробили у січні 2022 року, та поки він є найповнішим. Згідно зі спогадами біолога Вадима Ткаченка, тоді льодова ситуація навколо української полярної станції “Академік Вернадський” тривалий час була дуже поганою. Однак вченим вдалося дістатися протоки Пенола для відбору зразків зоопланктону.
“Записати чіткі звуки морських ссавців, коли навколо багато морського льоду, майже нереально, однак ми про всяк випадок закинули у воду акустичний рекордер. Уже на станції нашому здивуванню не було меж: на записі ми виявили 18 хвилин безперервних співів самця морського леопарда, ще й у чудовій якості!”, – розповів Ткаченко.
Науковці уточнюють, ці тварини співають насамперед, щоб позначити свою територію та привабити самиць. Як пояснила біологиня центру Оксана Савенко, розшифровка запису показала: окремі сигнали складені у дві фрази, які виконуються по черзі. Як уточнюється, науковці ідентифікували низьку та високу подвійні трелі, низьку одинарну трель, а також гук з низькою одинарною треллю.
Записані звуки – низькочастотні, всі в діапазоні від 0,12 до 0,28 кГц. За словами вчених, такі часто звуки можна почути й на поверхні, але того дня щільні скупчення льоду не дозволили біологам навіть побачити хижака. Водночас він мав періодично визирати з води, щоб подихати та придивитися до човна. При цьому, судячи з гучності та тиску звука, тварина перебувала в безпосередній близькості до рекордера й співами показувала свої територіальні претензії.
“Зроблений нашими вченими запис є дуже цінним, адже регулярно спостерігати за морськими леопардами досить складно: зустрічі з ними завжди непередбачувані. По-перше, вони не утворюють репродуктивних колоній як, наприклад, тюлені Ведделла, а, по-друге, коли не полюють у воді, то відпочивають на дрейфуючих крижинах”, – йдеться у повідомленні.
Читайте також:
Тварин вивозять: ЗМІ дізналися, на що перетворився під окупацією заповідник “Асканія Нова”
Біля Нової Зеландії зняли дивовижне “акуляче таксі”: вчені збентежені (відео)
Полярники показали, як сухопутний “нахаба” відбирає їжу в пінгвіна (відео)
Саме тому українські науковці збирають дані про цих тварин різними способами, зокрема, за допомогою акустичних досліджень. Пасивний моніторинг дозволяє більше дізнатися про демографію угруповань леопардів та сезонну динаміку перебувань в певному районі, а спеціалізовані записи дають детальнішу інформацію про поведінку, аспекти екології та адаптації морських леопардів до водного середовища.
Зазначається, що найактивніше леопарди вокалізують у період розмноження, який в Антарктиці у них триває з листопада до січня. Згідно з дослідженнями, що під час співу самці часто зависають в товщі води головою донизу.”Для них описано 6 основних типів звуків. Вокальний репертуар самиць наразі докладно не описаний, але вони теж стають “балакучішими” під час шлюбного сезону. Зокрема, використовують акустичні сигнали для комунікації з дитинчатами”, – додають у центрі.
Спів морського леопарда
Українські науковці оприлюднили запис “спілкування” косаток
Раніше українські полярники вперше представили запис “розмов” косаток. Імпульсні звуки ці хижаки створюють, видуваючи повітря через спеціальні структури в носовій порожнині. Цей механізм, як і розмаїття та функціональність звуків косаток до кінця не вивчено. Тому біологи приділяють таку велику увагу відповідним дослідженням в Антарктиці. За звуками науковці з’ясували, що десь три косатки періодично підходили дуже близько до залишеного човна, ймовірно, прийнявши його за тюленя.