“Урок з України жорстокий, але чіткий”: експерт розніс підготовку британської армії до війни

За словами аналітика, танків Challenger 3 може не вистачити, якщо Британія братиме участь у можливій війні.

Британський танк Challenger 3 використовується також і на війні в Україні / фото Вікіпедія

Модернізація британських танків Challenger 3 свідчить про глибокі недоліки оборонної стратегії Великої Британії, а саме недостатню кількість, повільне постачання, а також стратегічну неузгодженість. Про це пише професор міжнародних відносин у коледжі Макалестера в Сент-Полі Ендрю Летем для 19FortyFive.

“Модернізація лише 148 танків є небезпечно недостатньою в епоху, позначену російською агресією в Європі. Танки все ще мають велике значення, як продемонструвала Україна, а обмеженим бронетанковим силам Великої Британії не вистачає маси, щоб вести бойові дії або заспокоювати союзників по НАТО”, – підкреслив експерт.

Летем вважає, що британська оборонна політика, яка характеризується високовартісними платформами, однак мінімальною кількістю, підриває довіру до неї.

“Якщо Британія не візьме на себе серйозні зобов’язання з відновлення своїх бронетанкових сил і промислової бази, Challenger 3 залишиться лише символічним – вражаючим на папері, але неефективним у реальній війні”, – зазначив професор.

У чому проблема танків Challenger 3?

Експерт нагадав, що станом на квітень 2025 року Британія планує модернізувати лише 148 танків Challenger 2 до нового стандарту Challenger 3. За словами професора, ця кількість є мізерною та ризикованою.

“Ще гірше те, що програма Challenger 3 ілюструє все, що пішло не так в оборонній політиці Британії: токсичну суміш політичного ухиляння, бюджетної анорексії, стратегічної неузгодженості і дисфункції закупівель”, – критикує автор матеріалу. 

Як наголосив Летем, Британії не потрібні тисячі танків, однак країні необхідно мати стільки техніки, аби витримати виснаження, підтримувати союзників та стримувати супротивників. 

“А 148 танків просто не є такою масою. Вони є невеликою кількістю сил і засобів, замаскованих під стримування. По правді кажучи, бронетанкові сили Британії зараз є трохи більше ніж символічним жестом”, – зазначив експерт.

Аналітик підкреслив, що наразі небезпека малої кількості танків у Британії полягає у тому, що війна триває не лише в Україні, а також є загроза поширення конфлікту на східний фланг НАТО. 

“Урок з України жорстокий, але чіткий: танки все ще мають значення, і їх потрібно багато. Їх знищують. Вони потребують заміни. І якщо Британія не планує відсидітись у наступній великій війні – або не буде в ній другорядним гравцем – програма Challenger 3 повністю не відповідає дійсності”, – пояснив він.

Що не так з британською танковою армією?

Автор матеріалу додав, що наразі ситуація є такою, що Британія матиме менше танків, ніж Польща та Німеччина. 

“Менше, ніж навіть у Італії, чия позиція сухопутної сили вже давно стала запізнілою думкою. І хоча британська армія любить посилатися на “перевагу можливостей над кількістю”, в епоху індустріальної війни ця мантра звучить дедалі більш порожньо. Жоден серйозний фахівець з оборонного планування не буде стверджувати, що Британія повинна відповідати Росії танк на танк. Але вони можуть резонно запитати, чому одна з найбільших держав НАТО має бронетанкові війська, менші за чисельністю, ніж багато членів Альянсу другого рівня. Це не лише питання закупівель – це питання довіри”, – проаналізував Летем.

Крім того, програма Challenger 3 відстає від графіка постачань. За словами експерта, такий графік був би прийнятним, якщо б у світі не було війн, однак це не так.

“Фіаско з броньованою розвідувальною машиною Ajax, наприклад, продовжує переслідувати плани модернізації армії. Інші застарілі системи застарівають. І хоча зобов’язання Великої Британії надати танки Україні заслуговує на похвалу, воно лише поглибило дефіцит у власній армії”, – написав аналітик.

Чим може закінчитися участь Британії у можливій війні?

Летем спрогнозував, що з такими можливостями, які є в країні, британський флот зникне, якщо війна у Європі триватиме довше тижня. Якщо конфлікт буде тривати понад місяця, то Британія взагалі вийде з бою.

“Існує ще більш неприємна правда: Лондон досі не пристосувався до нового стратегічного середовища. Однополярний період після холодної війни закінчився. Епоха малих війн і великої риторики закінчилася. Новий світ багатополярний, небезпечний і жорстоко матеріальний. Сила вимірюється у вироблених снарядах, відремонтованих танках і розгорнутих батальйонах, а не в глянцевих білих паперах і пустопорожніх оглядах потенціалу. Британії потрібно заново вивчити логіку маси, витривалості і серйозності”, – підсумував експерт.

Читайте також:

Європейська оборонна промисловість може отримати вигоду з торгової війни Трампа, – NYT

На параді 9 травня РФ може показати зброю, яку вона створила з іншими країнами, – експерт

Китай хоче створити палубний винищувач шостого покоління, – ЗМІ

Інші цікаві матеріали про танки

Раніше експерт назвав п’ять найгірших американських танків в історії. За його словами, до цього переліку увійшли тракторний танк “Дістон”, M3 Lee/Grant, M551 Sheridan, M3 Stuart та MBT-70.

Водночас оборонний оглядач розповів про п’ять найкращих танків Європи. До цього рейтингу потрапили такі танки, як Ariete (Італія), Оплот-М (Україна), Leclerc (Франція), Challenger 2 (Велика Британія) та Leopard 2A7 (Німеччина).

Джерело

Новини України