Урсула: членство України в ЄС буде серед пріоритетів наступної каденції

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн з президентом України Володимиром Зеленським, Київ, 20 вересня 2024. Cуспільне/Тетяна Джафарова

До кінця 2024 року у Європейській комісії має сформуватися новий склад. Наступні п'ять років Єврокомісію продовжить очолювати Урсула фон дер Ляєн, членство України в Європейському союзі буде серед пріоритетів на її наступну каденцію.

Про це 20 вересня Урсула фон дер Ляєн заявила на конференції з президентом України Володимиром Зеленським.

"Це (членство України в ЄС) є і залишиться одним із моїх пріоритетів також і на наступну каденцію. Я зараз готуюся до того, щоб очолювати комісію на наступні п'ять років", — сказала фон дер Ляєн.

Вона назвала "важливим кроком вперед" початок переговорів про вступ України в ЄС за рішенням Міжурядової конференції 25 червня 2024 року.

"Це було підтвердження того, що Україна робить значні кроки у той час, як вона протистоїть російській агресії. І зараз наша мета за згодою країн-членів Європейського Союзу розпочати переговори щодо кластерів, які стосуються основоположних прав якнайшвидше", — наголосила очільниця Єврокомісії.

Початок перемовин

У Люксембурзі 25 червня 2024 року відбулась Міжурядова конференція, яка дала старт офіційним переговорам про вступ України в Європейський Союз. Після початку перемовин щодо вступу України в ЄС 25 червня розпочнеться двосторонній скринінг, що триватиме до кінця року. У 2025 році можна буде ухвалити рішення про наступні етапи вступу.

14 червня посли Євросоюзу погодили переговорні рамки для перемовин про вступ до економічно-політичного блоку України та Молдови.

21 червня Рада Європейського Союзу підтвердила затверджений раніше на рівні послів ЄС мандат на переговори з Україною і Молдовою про вступ до економічно-політичного блоку, які розпочнуться 25 червня в Люксембурзі.

Що відомо про вступ України в ЄС

Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня 2022 року надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня 2023 року повідомив, що на урядовому рівні 7 рекомендацій Єврокомісії щодо реформ, які треба провести для наступного кроку на шляху вступу до ЄС, повністю виконані.

7 листопада 2023 року "Радіо Свобода", посилаючись на звіт ЄК щодо України, поінформувала, що Європейська комісія вважає повністю завершеними чотири з семи рекомендацій.

8 листопада 2023 року Європейська комісія рекомендувала Раді Європейського союзу розпочати процес перемовин про вступ України та Молдови до Євросоюзу. Рамки переговорів ухвалять у березні 2024 року.

Згодом Єврокомісія оприлюднила повний розгляд висновків, які були внесені в щорічну доповідь 2023 року щодо розширення в контексті ЄС подання української заявки на членство в Європейському союзі.

Джерело

Новини України